Jízda autem na mokré silnici: 6 rad, jak to mít pod kontrolou

Poslední měsíc si s námi počasí pohrává. Jednou jsou teploty vyloženě letní, jindy sněží, ale nejčastěji nás překvapí dešťové přeháňky. Jak mít v dešti řízení pod kontrolou? To se dozvíte o pár řádků níž.

 

1. Zkontrolujte stav pneumatik

Než vyjedete, zkontrolujte si stav pneumatik. Ty by měly mít správnou hloubku dezénu, která nesmí klesnout u letního pneu pod 1,6 mm a u zimního pneu pod 4 mm. Pokud máte sjeté pneumatiky, vyměňte je za nové. Vyplatí se zbytečně nešetřit. Pneu od prověřených výrobců může významně přispět k bezpečnosti vaší jízdy.

Jednou za měsíc zkontrolujte tlak v pneumatikách. Informace o maximálním možném nahuštění svých pneu najdete na dveřích řidiče nebo na uzávěru palivové nádrže.

2. Než nastoupíte do auta

Otřete si mokré podrážky bot, aby vám neklouzaly na pedálech.

 

3. Zpomalte

Když začne pršet, silnice se stává extrémně kluzkou. Proto zpomalte. Při pomalejší jízdě je větší plocha pneumatiky v kontaktu s vozovkou a jízda je mnohem bezpečnější.

 

4. Dbejte na bezpečnou vzdálenost

Pamatujte na to, že brzdná vzdálenost je na mokré vozovce 3x delší než na suché. Proto nejezděte v těsném závěsu za vozidlem před vámi. Ideální vzdálenost je delší než dvě délky vozu.

 

5. Používejte světla

Za deště nestačí používat jen obrysová světla, dobře uděláte, pokud rozsvítíte i potkávací světla. Než vyrazíte na cestu, zkontrolujte, jestli všechna světla a blinkry fungují. Nezapomeňte mít v autě náhradní žárovky, které jsou součástí povinné výbavy.

 

6. Při vzniku aquaplaningu nezmatkujte

K aquaplaningu dojde, jakmile se pod pneumatikou vytvoří souvislá vrstva vody, kterou nebyly schopné odvést drážky v pneu. Aquaplaningu předejdete tím, že nebudete jezdit na ojetých pneu a budete mít správně nahuštěná kola. Skvělé jízdní vlastnosti na mokré vozovce nabízejí například pneumatiky Bridgestone.

Pokud k aquaplaningu dojde, nebrzděte. Mohli byste se dostat do smyku. Sundejte nohu z plynu, počkejte, až automobil zpomalí a vy opět ucítíte kontakt s vozovkou. Pokud brzdit musíte, dělejte to jen opatrně – jemně pumpujte pedálem brzdy.

Description: Bezpečnost by vždy měla být na prvním místě. Podívejte se na 6 rad, které vám pomohou zvládnout řízení v dešti bez rizik.

Zdroj: flickr.com

Popis: Pokud je déšť příliš silný, zastavte a zapněte výstražná světla.

Zdroj: flickr.com

Popis: Než nastoupíte do auta, osušte si podrážky bot, aby neklouzaly na pedálech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download