Jak svítit šetrněji?

 

Bez umělého osvětlení si už nikdo z nás nedokáže představit dlouhé zimní večery s knihou ani krátké letní noci strávené popíjením s přáteli. Avšak nic není zadarmo, tedy ani světlo lamp. Jak lze snížit účet za elektřinu, aniž byste museli zůstat potmě? Není to tak těžké, jak se na první pohled může zdát.

 

Chcete levnější elektřinu? Požádejte o dvoutarifní sazbu

Nejpřímější cestou je obrátit se na svého distributora elektrické energie. U něj si můžete vyjednat výhodnější sazby, musíte však splnit jím dané podmínky. V minulosti bylo umožněno některým odběratelům čerpat tzv. noční proud. Možná jste už ale někde slyšeli, že noční proud neexistuje. To je sice pravda, ale jen zčásti. Se samotným označením „noční proud“ se už skutečně nesetkáte, dvoutarifní sazby se však stále používají. Proto si zjistěte, za jakých podmínek můžete zažádat o nižší tarif, a tak aspoň částečně odebírat levnější elektřinu od svého dodavatele.

Neefektivita tradičních žárovek je jedním z důvodů, proč se od jejich užívání upouští. Děje se tak z vůle spotřebitelů i zákonodárců.

Noční proud už sice neexistuje, přesto lze stále požádat dodavatele elektřiny o dvoutarifní sazbu.

Používáním vhodných světel budete svítit efektivněji

Dalším krokem k šetrnějšímu svícení je kontrola toho, čím vlastně svítíte. Je obecně známým faktem, že běžné žárovky přemění až 98 % spotřebované elektřiny na teplo. Nejedná se rozhodně o žádnou výhru, protože při svém výkonu s vytápěním místnosti pomohou jen minimálně. Vysoce výkonné žárovky se sice používají k osvětlování a vyhřívání terárií, při tomto použití v obývacím pokoji byste se ale nejspíš nedoplatili. Neefektivita tradičních žárovek je jedním z důvodů, proč se od jejich užívání upouští. Děje se tak z vůle spotřebitelů i zákonodárců.

Čím tedy doma svítit, když ne tradičními žárovkami? Nabízí se celá řada typů kompaktních a halogenových zářivek a LED žárovek. Při výběru úsporného osvětlení pro svoji domácnost nezohledňujte pouze samotnou pořizovací cenu, ale především návratnost investice. V tomto ohledu vítězí LED žárovky na plné čáře.

 

Podle čeho správně vybrat LED žárovku?

Každý typ LED žárovek se hodí k jinému využití. Proto při jejich výběru, obzvlášť pokud budete nakupovat na internetu, dávejte pozor na typ závitu i další technickou specifikaci. Naštěstí výrobci LED žárovek ctí zavedené označování, což výběr správné žárovky značně usnadňuje.

To znamená, že LED žárovky e14 a e27 mají tradiční „edisonovy závity“, přičemž číslo vždy označuje průměr závitu v milimetrech. Tyto žárovky bez problémů našroubujete do lustrů, stolních lampiček nebo orientačních světel. LED žárovky g4 a g9 nemají závity, ke svítidlu se připínají pomocí dvou kolíčků. Většinou se používají u drobnějších svítidel, v podhledech nebo k osvětlení barů. LED žárovky h7 jsou určeny pro dopravní prostředky.

Samotné označení LED žárovky je však nepřesné. Slovo žárovka vzniklo kvůli rozžhavenému vláknu, které vyzařuje světlo a teplo (chcete-li žár) v tradiční žárovce. V LED osvětlení byste však jakékoliv rozžhavené vlákno hledali marně. Rozšířené tvrzení, že LED žárovky nevydávají žádné teplo, je mylné. Také se zahřívají, ale oproti tradičním žárovkám jen minimálně. Zahřívání ovšem hraje zásadní roli ve zkracování životnosti LED žárovek. Ta by kvůli návratnosti investice měla být co nejdelší. Proto při jejich instalaci vždy pamatujte na dostatečný prostor k průtoku vzduchu a chlazení žárovky.

 

Kdo šetří, má za tři

Dalším způsobem, jak ušetřit za svícení, je neplýtvat. Neznamená to nutně, že si budete každý týden dělat temnou hodinku. Stačí si dávat pozor, jestli po sobě zhasnete v koupelně, nebo zda zbytečně nemáte rozsvícených víc světel, než je potřeba. Pro čtení vám stačí stolní lampička, nepotřebujete mít rozsvícený lustr. Není potřeba svítit v předsíni, pokud se zrovna neobouváte nebo nevítáte návštěvu. Jsou to drobnosti, ale v součtu dokáží ušetřit mnoho kilowatthodin.

Pokud na úsporu energie za osvětlení půjdete chytře a systematicky, nemusíte se ani nijak zvlášť uskrovňovat. Je to však běh na dlouhou trať, který si vždy žádá značnou dávku trpělivosti.

Description: Nic není zadarmo, ani světlo lamp. Jak snížit účet za elektřinu, aniž byste museli zůstat potmě? Není to tak těžké, jak se na první pohled může zdát.

1 komentář

  1. Nikola

    My také svítíme v celém domě LED žárovkami a navíc jsme od Nového roku přešli s elektřinou k https://www.epet.cz/elektrina/ a výrazně se nám díky tomu snížili zálohy, takže si myslím, že za rok ušetříme na pěknou dovolenou v Čechách 🙂 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download