Jak výrazně ušetřit za topení

 

Vytápění je jedna z položek, které jsou v rodinném rozpočtu nejznatelnější. Většina z nás se tak snaží za topení co nejvíce ušetřit. Myslete na chytré vytápění už při plánování novostavby a zohledněte své plány do projektové přípravy. Inspirujte se také, jak topit chytře a co nejlevněji.

 

Možnosti, jak topit

Existuje velké množství možností, jak topit. Většinou se lidé rozhodují, jaké jsou vstupní náklady daného kotle nebo topiva, dále se zamýšlí nad náklady na provoz a také nezbytnou údržbou.

Samozřejmostí je také komfort při vytápění a dostupnost paliva, ať už kupujete dřevo v dané lokalitě nebo dáváte přednost dřevěným briketám. Při výběru topiva je nutné myslet také na uskladnění a další manipulaci, která by měla být co nejjednodušší. Mezi nejčastěji využívané způsoby topení patří elektřina, zemní plyn a pevná paliva.

Topení pevnými palivy

Tento druh topení zažívá nárůst oblíbenosti a vzhledem k neustále se zvyšujícím cenám ostatních druhů vytápění, kam patří plyn a elektřina, si topení pevnými palivy vybírá stále větší množství lidí. Mezi nejoblíbenější topiva pak patří dřevo, dřevní zbytky, tedy piliny, brikety a dřevené smrkové pelety. Ke spalování těchto pevných paliv je uzpůsobeno velké množství kotlů, ale přikládat je můžete také do krbu a použít i na chalupě.

 

Výhody dřevěných briket

Dřevěné bukové brikety patří k oblíbeným pevným palivům také z důvodu dostupnosti, příznivé ceny a jednoduchém skladování. V suchém prostoru vydrží i několik let. Topením dřevěnými briketami i peletami navíc šetříte životní prostředí.

Brikety jsou vyrobeny lisováním zbytků dřeva a neobsahují žádné chemické ani jiné příměsi. Dají se použít téměř do všech kotlů, není problém topit briketami v krbu a hodí se také na topení v kamnech. Mají vysokou výhřevnost a existují také noční dřevěné brikety, které vám zajistí teplou celou noc bez nutnosti v průběhu noci přikládat. Vzniklý popel můžete použít například jako hnojivo na zahradě a topení briketami je cenově srovnatelné s topením uhlím.

 

Alternativní zdroje

Kromě topení pevnými palivy, jsou oblíbené také alternativní zdroje. Sem patří například solární systém a tepelná čerpadla. Tento druh vytápění sice často požaduje větší prvotní investici, ale v následujících letech se vám investice vrátí.

Tepelná energie se získává z okolí domů, tedy z vody, země nebo ze vzduchu a nejvíce funkci tepelného čerpadla pocítíte po rekonstrukci starších domů. Pokud přemýšlíte nad tímto způsobem vytápění, tak nezapomeňte, že jej můžete kombinovat i s pevnými palivy a například část vody nebo domu ohřívat pomocí solárních panelů.

1 komentář

  1. Sebastian

    My máme v domě jenom tepelné čerpadlo a krásně nám to tu vytopí, tak jsem rád, že jsem zbytečně nepořizoval ještě krb. Za pár let se mi investice do tepelného čerpadla vrátí, tak to bude ještě lepší 🙂 . Hlavně se mi líbí, že máme v zimě doma teplo a já se přitom nemusím o nic starat. Při výběru tepelného čerpadla jsem našel tepelná čerpadla Pardubice na https://www.recu-clim.cz/tepelna-cerpadla-pardubice , která byla jasnou volbou vzhledem k tomu, že tu žijeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download