Jaký druh krbu si vybrat?

 

Toužíte si do svého bydlení pořídit krb? Potom byste se měli rozhodnout, který typ krbu bude pro vás ten pravý. I když to tak nevypadá, výběr krbu není jednoduchou záležitostí. Obzvláště chcete-li, aby krb kromě ohřevné funkce plnil i tu estetickou. Při výběru krbu se tedy nejprve, než si ho koupíte, poraďte s prodejcem či jiným odborníkem.

 

Krbová vložka nebo kamna?

Krbová vložka jsou vlastně takové vnitřnosti krbu, které čekají na obestavění. Samostatně by požadovanou funkci neplnily. Vnější část krbu si tedy můžete vytvořit tak, aby ladila s designem vašeho interiéru. Při montáži musíte být samozřejmě opatrní a držet se pokynů výrobců. Při neodborné montáži totiž může dojít k mnohým komplikacím.

Krbová kamna jsou oproti tomu hotový produkt. Můžete ho umístit na vybrané místo a připojit na komín. Nevýhodou je, že si musíte vybrat z nabízených typů krbových kamen, které nemusejí zcela odpovídat vašim představám. Stejně tak musíte akceptovat rozměry a použité materiály dané výrobcem. I když některé prvky si můžete přizpůsobit, není v tomto případě taková volnost jako u krbové vložky. Jako palivo můžete používat brikety, smrkové pelety nebo i polena.

Samostatným typem je otevřený krb, jenž může být díky návrhu šikovného architekta atraktivním designovým kouskem a díky absenci skla máte i bezprostřední kontakt s plameny. Otevřený krb jen ten pravý pro romantické duše. Nevýhodou je jeho nízká bezpečnost.

 

Druhy krbů

Rozhodovat se také můžete podle typu rozvodu tepla. Můžete si vybrat „klasiku“, a to teplovzdušný krb, který je také nazýván „konvekční“, u které je kouřovod napojen přímo na komín. Teplovzdušný krb vám dokáže rozvést teplo do celého domu.

Dalším typem krbu je teplovodní krb. Ten neslouží jen na koukání a ohřívání bytu, ale také slouží jako zdroj tepla pro výměník s vodou.Takovýto krb lze využít jakožto hlavní zdroj tepla v domě a může sloužit i pro ohřev vody, tedy pro mytí a vaření. Ale je to složitější systém a také je třeba pro krb (a pro jeho akumulační nádobu), najít vyčlenit místa.

Do nízkoenergetického bytu si můžete pořídit akumulační krb. Uvolňuje teplo do místnosti sáláním. Akumulační krb neohřívá vzduch, ale předměty v místnosti. Tudíž nedochází k víření prachových částeček, což ocení zejména alergici. Ovšem působí tak spíše jako lokální topidlo, tedy vyhřeje pouze jednu místnost.

Který bude ideální pro vaši domácnost?

Dle odborníků má teplovzdušný krb pořád své uplatnění. Záleží na typu stavby a zejména dispozičním řešení, nicméně teplovzdušní krby mají schopnost vytopit jednu místnost a případně s využitím rozvodů i místností více. Teplovodní krb se doporučuje pro obydlí, kde nelze umístit krb do centra stavby, případně dispoziční řešení výrazně znesnadňuje distribuci teplého vzduchu. Akumulační krb se pak vyplatí především pro nízkoenergetické stavby, které nepotřebují vysoký výkon na zvýšení teploty. Akumulační krby dokáží rovnoměrně distribuovat teplo v místnosti a nevytváří až takové proudění vzduchu jako teplovzdušné krby. Výhodou je, že teplo sálají i po vyhasnutí topeniště.

V dnešní době jsou krby nedílnou součástí každé novostavby. Jak již bylo zmíněno výše, klasický teplovzdušný krb dokáže vytopit i celý dům. Ale nezapomeňte, že takové topení má dbát i na ekologii. Kupte si do něj proto kvalitní ekologické palivo. Například kvalitní dřevěné brikety, polena, suché měkké pelety, třísky apod.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download