Nebezpečná spánková apnoe – chraňte sebe i své blízké!

 

Spánková apnoe je vážná porucha spánku, zejména proto, že spící člověk přestává na okamžik dýchat. A to několikrát za noc. V důsledku toho se nejenom budí, ale také se mu omezuje přísun potřebného kyslíku.

 

Jak se spánková apnoe pozná?

Existují dva typy spánkové apnoe

1. Centrální spánková apnoe – příčina je v tom, že mozek během spánku přestává dávat signál dýchací soustavě

2. Obstrukční spánková apnoe – způsobuje ji překážka v dýchacích cestách

Prvním příznakem je hlasité chrápání, ať spíte v jakékoliv poloze. Chrápání je doprovázeno nadměrnou dušností, kašlem a velmi častým probouzením. Po ránu je znát citelná únava a pocit, jako byste ani nespali. Vzniká spánkový deficit, který má za následek bolesti hlavy, podrážděnost, potíže s pamětí nebo dokonce až depresi.

Tento stav je velmi závažný. Bylo prokázáno, že spánková apnoe je rizikovým faktorem pro vznik infarktu, arytmie, mozkové mrtvice či srdečního selhání.

 

Jak se léčit?

Léčit spánkovou apnoe je běh na dlouho trať, avšak mezi základní způsob léčby patří změna životosprávy. Je nutné přestat kouřit, začít jíst zdravě a více se hýbat. V některých případech se důrazně doporučuje zhubnout. Pro klidnější a lepší spaní je nutné věnovat pozornost ložnici. Pokud spíte na staré posteli, pořiďte si novou čalouněnou postel nebo bytelnou postel z masivu. Klíčová je také matrace, která by měla poskytovat odpovídající podporu pro páteř a minimalizovat tak riziko, že se v noci přetočíte tak nešťastně, aby vám to spánkovou apnoe zhoršovalo. Zaměřte se také na ložnici – než půjdete spát, měla by být čistá, uklizená a vyvětraná. Důležitá je také teplota – v přetopené ložnici by suchý vzduch podporoval dušnost. Spánková apnoe se také dá tlumit hypnotiky, která navozují spánek. Konkrétní léky však vždy nasazuje lékař po přehodnocení všech příznaků. V případě lehčí formy spánkové apnoe může v úvahu připadat i operace.

1 komentář

  1. Veronika

    Já jsem měla se spánkem také velké problémy. Ne, že bych trpěla nějakou poruchou, ale měli jsme v ložnici suchý vzduch, který mě pořád nutil ke kašli. Když mi nezabíraly žádné kapky ani sirup, tak mi doktorka poradila, ať si dám mokrý kapesník na polštář a to mi konečně pomohlo. Našla jsem si pak proto hned na https://www.testino.cz/zvlhcovace-vzduchu různé typy zvlhčovačů vzduchu a teď máme v ložnici pořád zvlhčovač vzduchu Gorenje a mám klid 🙂 .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download