-0.1 C
Prague
30.11.2020

Venkovní dlažba – Zkrášlete si okolí vašeho domu

Venkovní dlažba je význačným stavebním prvkem, jenž dokáže pozdvihnout celkový dojem vzhledu okolí vašeho domu. Žádná dobře vypadající zahrada se jednoduše řečeno neobejde bez dlážděných chodníků a zpevněných ploch, které navíc umožňují bezpečný pohyb a zároveň i velice prakticky oddělují jednotlivé části pozemku. To tedy znamená jediné – venkovní dlažba by měla být neodmyslitelnou součástí přilehlého okolí každého rodinného domu, jehož majitel si potrpí na estetičnost a praktičnost.

Výběr venkovní dlažby je tak nesmírně důležitý, neboť například třeba taková barva venkovní dlažby dokáže ovlivnit ráz okolí vaší nemovitosti možná více, než by se na první pohled mohlo zdát. Pojďme si tedy na dalších řádcích poodhalit tajemství výběru správné a funkční venkovní dlažby.

Začněme zmiňovanou barvou. Obecná poučka říká, že dlažba by měla barevně ladit s fasádou domu, a neměla by narušovat vizuální dojem z okolního prostředí. Rozhodně lepší je tudíž používat střídmější a neutrálnější barvy, neboť jen ty dokáží plně splnit obě požadované vlastnosti. Při výběru barev venkovní dlažby se tedy doporučujeme spíše držet při zemi.

Naopak co se týče její struktury a vzorů, tak zde můžete sáhnout s čistým svědomím klidně i po něčem odvážnějším a méně tradičním, výsledkem totiž bude svěže a nevšedně působící venkovní cesta.

 

Alfou a omegou výběru venkovní dlažby je materiál

Naprosto klíčovým bodem procesu pořízení venkovní dlažby je pak to, pro jaký z nabízených materiálů se rozhodnete. Na výběr máte například z těchto následujících tří možností.

Keramická dlažba

Keramická dlažba se hodí nejenom do interiéru, ale i do exteriéru – ta venkovní by měla být označena symbolem R9-11. Tato dlažba z keramiky se bude vyjímat zejména na balkónech, chodnících, terasách nebo v okolí bazénů. Mezi její největší klady patří vysoká odolnost, nadčasový design, dlouhá životnost a snadná údržba.

Zámková dlažba

V okolí rodinných domů se začíná stále častěji uplatňovat zámková dlažba. Vděčí za to zejména své dlouhé životnosti, která se počítá na desítky let. Ve srovnání s jinými povrchy má zámková dlažba též výhodu v tom, že se dá snadno rozebrat a znovu použít. K dalším výhodám patří příznivá pořizovací cena, pevnost, trvanlivost a odolnost vůči mechanickému poškození a proti mrazu.

Cihlová dlažba

Chodníky vydlážděné cihlami se objevují v zahradách vůbec nejčastěji. Trendem dnešní doby je pak cihlová dlažba z hrubé keramiky. Ta je vhodná ke dláždění cest, schodů a teras, přičemž se skvěle doplňuje se zahradní zelení. Takováto venkovní dlažba se vyznačuje vysokou pevností, mrazuvzdorností, stálobarevností, kyselinovzdorností a nízkou náročností na údržbu.

Související příspěvky

Zimní zahrada na klíč nemusí být drahá

majda

Satjam Niagara! Čím je unikátní tento okapový systém?

redakce

Sháníte domů opravdu kvalitní pergolu?

majda

1 komentář