Odvěká zázračná moc masáže

 

Masáže se dnes provádí zcela běžně a všude na světě. Jsou součástí každodenního života. Využívají se jako benefity v pracovním prostředí firem, jsou součástí wellness programů, ale také erotických hrátek a slouží k probuzení smyslnosti. Kde se však vzaly masáže?

 

Počátek masáže

Slovo „masáž“ je odvozeno z francouzského message, to pak z řeckého slova massein. Základ tkví pravděpodobně v arabském názvu mas. To vše znamená hnísti, tříti. Masáž je stará jako lidstvo samo. Původ masáže musíme hledat v dávných dobách, neboť již primitivní člověk věděl, že bolest zraněného či nemocného místa dříve vymizí, když si je bude třít. A tak již člověk doby kamenné si promačkával a rozhýbával namožené nebo pohmožděné svaly a klouby.

Ovšem první konkrétní písemný doklad o této činnosti je ze starého Egypta, který je některými badateli datován až do doby 5.000 let př.n.l. Již zde je masáž uváděna jako jeden z mnoha tehdejších léčebných prostředků. Rovněž z Číny (asi 3.700 let př.n.l.) máme pojednání o použití masáží akupunktury a akupresury. V této zemi ovšem patřila masáž k celkovému životnímu stylu. Kombinovala se nejčastěji s energetickými a vitalizačními cvičeními. Obdobná situace byla i v dalších tehdejších kulturách. Babyloňané, Asyřané, Peršané a posléze Řekové a Římané využívali léčebného, relaxačního a revitalizačního účinku masáží.

Cladius Galenus, asi nejslavnější z římských lékařů, již používal masáží přímo cíleně při výcviku gladiátorů. Rozeznával masáž přípravnou (frictio), která připravovala zápasníka na výkon a masáž k odstranění únavy (apoterapeutická), používanou po výkonu k urychlení regenerace.

 

Moderní masáže

Masáže dnešního pojetí se počínají rozvíjet až v devatenáctém století. Jejím tvůrcem je P. Ling, původně misionář v Orientu, který se na svých cestách seznámil se starobylou masáží a jejími blahodárnými účinky v lázních, které navštěvoval. Po návratu do Švédska založil školu masáže a v roce 1813 ve Stockholmu ústřední ústav pro gymnastiku, kde vyučoval i léčebný tělocvik.

 

Masáže dnes

Dnes je již velké množství různých druhů masáží, jak moderních, tak různých tradičních škol. Navíc na základě moderních poznatků a různých kombinací s tradičními postupy vznikají další a další školy a směry. Tedy můžeme zakusit klasickou švédskou masáž, reflexní masáž, aroma masáž, ajurvédskou masáž, vodní masáž, erotickou masáž, thajskou masáž, masáž horkými kameny až po sportovní a regenerační masáž.

Masáží tedy můžeme vyzkoušet několik, ale každá masáž musí sloužit především jako prostředek fyzické a duševní relaxace, tedy jako takový příjemný, mnohdy i smyslný, životabudič, jak je tomu například u tantra masáží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download