4 nejčastější mýty o zraku

 

S brýlemi je spjata celá řada mýtů, které se neustále přenáší z generace na generaci. Které patří k těm nejrozšířenějším a je na nich alespoň něco pravdy nebo se jedná o naprosté nesmysly?

 

Nošením brýlí oči zleniví

Tento mýtus slýcháváme snad nejčastěji. Řada vědeckých studií, které byly na toto téma provedeny, dospěly k jednoznačnému výsledku: nošení dioptrických brýlí náš zrak neoslabuje. Oči se průměrně zhoršují stejně těm lidem, kteří brýle nosí i těm, kteří je nenosí, vady se totiž prohlubují s věkem nebo v důsledku nemoci. Pokud brýle nenosíte, oči se rychleji unavují, protože nemají tu správnou korekci, trpět navíc můžete i nepříjemnými bolestmi hlavy.

 

Sluneční brýle jsou zbytečnost

Sluneční brýle stále mnozí považují spíš za módní doplněk než za nezbytný ochranný prvek před sluncem nejen v letních měsících. Přitom dlouhodobé a intenzivní sluneční záření může způsobit šedý zákal, poškodit sítnicia vést dokonce až ke slepotě. Nepodceňujte proto jejich význam a vybírejte ty kvalitní s potřebným UV filtrem. Zamiřte pro ně nejlépe do renomované optiky.

 

Počítač kazí oči

V dnešní době se většina z nás bez práce na počítači neobejde. I když u něj ale mnohdy trávíme celé hodiny, a to jak v zaměstnání, tak i ve svém volném čase, neznamená to, že si zaděláváme na vyšší dioptrie. Následkem je spíše zvýšená únava, oči vysychají, bolí, pálí, řežou, ale zrak – pro někoho možná trochu překvapivě – nehorší. Abyste jim ale ulevili, dělejte pravidelné přestávky, zadívejte se do dálky, obličej držte ve vzdálenosti asi půl metru od obrazovky, provádějte různé cviky k procvičování očí ake zvlhčení používejte umělé slzy.

 

Mrkev zlepší zrak

Taky vzpomínáte, jak vás v dětství rodiče nutili jíst mrkev, protože pak budete mít oči jako ostříž? Pak vězte, že to s jejími účinky není tak valné, jak se původně myslelo. Nelze popřít, že svůj podíl na kvalitě zraku má, protože stejně jako třeba meruňky, mléčné výrobky, vejce nebo ryby obsahuje vitamin A. Ten je sice důležitý pro správnou výživu oční sítnice a chrání zrak před šeroslepostí nebo poškozením rohovky, ale dioptrickým brýlím na dálku ani na blízko bohužel zabránit nedovede. Krátkozrakost a dalekozrakost jsou totiž vady, které bývají dané geneticky nebo se získávají v průběhu stárnutí. Nepomůže vám tak ani kdybyste zeleninu a ovoce jedli po kilech!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download