12.6 C
Prague
17.9.2021
MaxiMagazín

Brikety nebo dřevo? Výsledek souboje vás překvapí

Také se ve své domácnosti upínáte k vytápění ekologickými palivy? Pak byste měli vědět, co je nejvýhodnější nejenom pro vaši peněženku, ale také pro váš komfort. Nikdo totiž nechce chodit až příliš často přikládat do kamen nebo do kotle.

Dnes se zaměříme na dřevěné brikety. Na první pohled vám mohou připomínat poctivé dřevěné špalky. A ony to vlastně špalky jsou. Jen se vyrábí z pilin, pocházejících z odkorněného dřeva. Máte tak jistotu té největší výhřevnosti i dobré manipulace.

Až pět hodin hoření zcela bez námahy

První, co nás v obchodech obvykle zarazí, je cena dřevěných briket. Možná si říkáte, zda se vám něco tak levného vyplatí. Koneckonců ne nadarmo se říká, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Když si ovšem spočítáte, že jedna briketa vydrží hořet okolo pěti hodin, dostane rovnice účinnosti a výhodnosti docela jiné parametry.

Navíc lze brikety použít úplně všude. Skvěle se hodí do kamen, kotlů i do zahradního krbu – tedy všude tam, kde byste použili i běžné dřevo. A popel, který z nich zbude? Ani ten nepřijde nazmar. Hodí se totiž jek perfektní hnojivo po všechny plodiny na vaší zahradě.

Hnojení dřevěným popelem má mnoho výhod

Měli byste vědět, že popel z tvrdého dřeva jako je to topolové, bukové či dubové, má poměrně vysoké pH s hodnotou 12-13. U měkkého dřeva se pak tato hodnota pohybuje kolem 10. Z důležitých živin v něm vaše rostliny najdou zejména vápník, fosfor, draslík, hořčík či sodík. A to v poměrně velkém množství. Ve 200 gramech této substance najdeme přibližně tři gramy fosforu, osm gramů draslíku a pětadvacet gramů vápníku.

Při hnojení používáme dávku 100 gramů popela na metr čtvereční. A to u všech rostlin vyjma těch kyselomilných. Sem patří kupříkladu borůvka, rododendron, brusinka, magnolie, vřes nebo oblíbené hortenzie všech barev. V dávce 1 kilogram na čtvereční metr se pak popel uplatní i v boji proti obávaným larvám drátovců.

Kde brikety skladovat a jak dlouho vydrží

Ale zpět k samotným briketám. Měli bystě vědět, že jedna tuna briket má stejnou užitnost jako tři metry čtvereční dřeva. Mají totiž mnohem vyšší výhřevnost. A se zmíněným popelem to také není tak hrozné, oproti běžnému dřevu bude jeho množství přibližně poloviční.

A ani na skladování nejsou brikety náročné. Postačí vám na ně větší úložný box, umístěný třeba na verandě nebo v předsíni. Při jejich používání totiž nevzniká žádný nepořádek a nemusíte se tedy bát, že se ušpiníte nebo zamažete své okolí. A pokud chcete brikety nechat venku, stačí je umístit pod střechu nebo vložit do igelitových pytlů. Přímé slunce jim naopak nevadí – i když změní barvu, na jejich výhřevnost ani další vlastnosti to nebude mít vůbec žádný vliv.

Související příspěvky

Co vám přinese koupě nemovitostí s pomocí realitního odborníka

redakce

10 výhod podlahové krytiny – Linoleum

majda

Víte, jak vybrat správný pohon pro vaše garážová vrata? Poradíme vám

redakce