-0.6 C
Prague
2.12.2020

Jak jednoduše rozložit sedací soupravu

Sedačka je bezpochyby jednou z nejdůležitějších částí pokoje. Je to středobodem odpočinku, rodinných posezení i návštěv. Pokud se ale návštěva protáhne do brzkých ranních hodin a potřebujete hosty někam uložit ke spánku, nebo máte malý byt a obývák je zároveň ložnicí, bude nejlepší volbou rozkládací pohovka nebo rozkládací křeslo.

Rozložená rohová sedačka Enro

 

Při výběru rozkládací pohovky byste se měli zaměřit hned na několik věcí:

  • Kolik máte prostoru? Vždy si dobře přeměřte pokoj, do kterého chcete sedačku umístit a zjistěte, zda kolem ní po jejím rozložení budete moct ještě projít.
  • Kolik osob a jak často na ní bude spát? Pro občasné přespání jedné osoby bude stačit i rozkládací křeslo, zatímco pro každodenní spaní páru byste měli vybírat velkou a pohodlnou sedačku. Počítejte s tím, že po rozložení by sedačka měla mít pro pohodlné spaní alespoň 200 cm na délku a 80 cm na šířku pro každou osobu.
  • Jaký materiál chcete? Některé materiály jsou odolnější, o jiné se budete muset pečlivě starat. Pokud zvolíte jiný typ rozkládání než systém s matrací, vybírejte mezi snímatelnými potahy.
  • Jak složité je rozložení sedačky? Zvolte takovou, kterou zvládne během pár minut rozložit jediná osoba. Nechcete si přece pokaždé volat na pomoc pomocníky.
  • Jak kvalitní je matrace? Tenčí a levnější matrace bude na občasné přespání návštěv určitě dostačující, na každodenní spaní ale zvolte něco opravdu kvalitního s dlouhou životností.

Rozkládací pohovky jsou multifunkční a univerzální a jejich výhody jsou nepopiratelné – kromě možnosti spaní totiž často ukrývají i úložný prostor, do kterého můžete schovat přikrývky a polštáře.

Na dnešním trhu je na výběr hned několik typů konstrukcí, z nichž má každá své výhody a nevýhody. Jednu věc byste ale měli zkontrolovat u každého z nich, a tou je rám. U levnějších kousků nábytku se můžete setkat s rámem z měkkého dřeva nebo plastu. Jejich životnost je kratší, ale párkrát do roka vám jistě poslouží. Mnohem více ale vydrží rámy z tvrdého dřeva nebo kovu, kterým neublíží ani každodenní rozkládání. Pozornost věnujte hlavně spojům. Na ty, které jsou jen slepené, se s největší pravděpodobností nebudete moct dlouho spolehnout.

Rozložená rohová sedačka Simone

 

Typy konstrukce

Click-clack systém – přitáhnete opěradlo k sobě a po cvaknutí ho složíte do vodorovné polohy vedle části, na které se obvykle sedí. Proto musí být také dál od stěny. Rozložení je jednoduché a rychlé, ale většinou pak nespíte na rovném povrchu, takže se hodí jen na občasné přespání. Tato varianta je levná a často má i úložný prostor.

Belgický systém – tenká pružinová matrace je i s nožkami ukryta v úložném prostoru pod sedákem. Velmi pohodlná varianta s celkem rychlým rozložením, právě kvůli tenké matraci je však vhodná jen na občasné spaní.

Vysouvací šuplík – potáhnutím za úchyt vysunete matraci a tahem nahoru ji srovnáte na úroveň sedáku. Úroveň pohodlí se může u různých sedaček lišit. Záleží na tom, jestli mezi sedací částí a matrací není mezera a jak moc se liší jejich tvrdost.

Systém s matrací – pod sedákem je schovaná kvalitní matrace. Má pevný kovový rošt a je vhodná na každodenní spaní. Výhodou je také to, že se neušpiní při běžném používání, protože se nesedí přímo na matraci.

Systém se sklopnými zády – opěradlo jen sklopíte do vodorovné polohy. Opěrná část bývá většinou rovná a svírá pravý úhel se sedací částí, takže se na ní hůř sedí. Většinou se nejedná o velmi kvalitní matraci, mechanismus je poměrně těžký a sedačka se pokaždé musí odtlačit od zdi, takže jsou na její složení zapotřebí většinou dvě osoby.

 

 

Související příspěvky

ČR má obrovský potenciál snižovat národní emise CO2

redakce

Proč je betonová garáž správnou volbou?

majda

Mytí oken přenechejte firmě „Práce ve výškách Praha“

Veronika