9.1 C
Prague
23.4.2024
MaxiMagazín

Kupujete či prodáváte nemovitost? Dejte si pozor na neférové praktiky realitních kanceláří

Výběr realitního makléře není zrovna nejlehčí úkol, a to zvlášť na českém realitním trhu, kde v současnosti neexistuje žádný zákon regulující makléřskou činnost. Jedná se stále o živnost volnou, kterou může vykonávat kdokoliv a bez jakéhokoliv odborného vzdělání. I když je ale makléřská pověst poškozena mnohými podvodníky a amatéry, stále ještě existují nezávislí realitní odborníci, na které se dá spolehnout – jen je třeba vybírat pečlivě.

Ať už chcete nemovitost koupit nebo výhodně prodat, tato transakce se neobejde bez množství rizik, kvůli nimž můžete utrpět nemalou finanční ztrátu. Proto se po střízlivém posouzení vlastních schopností raději uchylujeme ke službám realitního makléře. Jenže spoléhat se bezvýhradně na jeho rady se nemusí vyplatit. Jednání každého makléře či realitní kanceláře je motivováno snahou rychle prodat a brzy tak dosáhnout na zajímavou provizi ze zprostředkování obchodu. V jejich zájmu proto bývá celý proces urychlit i za cenu úmyslného zatajení problematických aspektů.

 

Zavádějící inzeráty

V konečném důsledku nemusí být pravda nic, co se v inzerátu dočtete. Někteří nesoudní makléři jsou mistři v líčení předností a často klamavě informují o parametrech nabízené nemovitosti. Raději důležité informace z inzerátu ověřte telefonicky, než se vydáte na prohlídku. Zpozorněte také v případě, kdy jeden byt nabízí více realitních kanceláří. Často se tak děje bez vědomí majitele, kdy realitní kancelář převezme cizí inzerát a majitele osloví až v případě, kdy má zájemce. Zajímejte se proto o zprostředkovatelskou smlouvu.

 

Rizika koupě domu nebo bytu přes realitní kancelář

Při koupi nemovitosti existují rizika, která vás mohou stát drahocenný čas, nervy a v tom nejhorším případě i značnou část nastřádaných prostředků. „Jedním z hlavních rizik, pokud pro nákup nemovitosti poptáte realitní kancelář, je střet zájmů na straně makléře. Motivací makléře běžné realitní kanceláře je co nejrychleji dosáhnout provize z uzavřeného obchodu. Není tedy v jeho zájmu ukazovat negativní stránky obchodované nemovitosti a upozorňovat na případné technické či právní vady. Kupující pak často čelí nevýhodným, až nebezpečným podmínkám,“ upozorňuje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která v oboru působí více než 10 let. Aktuálně spravuje více než 500 nemovitostí.

„Každý, kdo zvažuje prodej nemovitosti, by měl vyhledat nezávislého odborníka s mnohaletými, všestrannými zkušenostmi. Zajímejte se také o to, kdo v kanceláři pracuje. Jsou to jen makléři, kteří pak při samotném obchodu shánějí nezbytné odborníky externě, nebo se jedná o tým specializovaných expertů, který spolupracuje s právníky, techniky, fotografy a designéry? I to by mělo ovlivnit vaše rozhodování,“ uzavírá Novotný.

Související příspěvky

Zařizujete interiér? Domov dělají detaily

majda

Jak se zbavit špíny, mechu a lišejníku na cestách okolo domu?

redakce

Představme si moderní montovaný dům Lyra

majda