8.8 C
Prague
19.4.2021
MaxiMagazín

Tipy a rady, jak začít s jógou

Jóga je cvičením, které pracuje s dechem a dokáže propojit tělo i mysl. Pomocí jógy můžete řešit množství psychických a fyzických problémů. Existuje několik druhů jógy, stačí si tak vybrat tu, která vám bude nejvíc vyhovovat a zvládnete ji i jako začátečník.

Pravidelnost jógy

Každý trenér ve fitness klubu, i v jiném sportovním zařízení, vám potvrdí, že u cvičení je důležitá pravidelnost. Pokud chcete jógou řešit zdravotní problémy, případně zvýšit svou fyzickou kondici, je důležité věnovat se jí alespoň dvakrát až třikrát týdně, a to zhruba hodinu až hodinu a půl, včetně protažení. Další možností je cvičit alespoň 15 až 20 minut denně, případně půl hodiny obden.

Kdy cvičit

Cvičit jógu je možné kdykoliv během dne nebo například v podvečerních hodinách. Vyberte si dobu, která vám vyhovuje, a tu se snažte dodržet. Cvičte pravidelně tak, abyste si vytvořili určitý návyk a jóga pro vás byla například rituálem po probuzení, nebo naopak rituálem před spaním. Pro první měsíc cvičení se nebojte nastavit si například budíček na cvičení.

Jak vybrat druh jógy

Existuje několik druhů jógy, vyzkoušejte ten, který vás bude bavit a bude pro vás jako pro začátečníky vhodný. Můžete cvičit klasickou jógu, zkusit jógu ve vzduchu nebo využít svého členství ve fitness klubu a vybrat si hatha jógu.

Sálové lekce

Ze sálových lekcí můžete vyzkoušet také vinyasa jógu, která je typická svou dynamičností, ovšem nepleťte si to s rychlostí. Některé jógové pozice jsou v tomto případě delší, vše v závislosti na prodýchání nebo opakování jednotlivých cviků. Výhodou sálových lekcí je vzájemná motivace s ostatními, kteří cvičí vedle a kolem vás. Zároveň se můžete zeptat, na správnou techniku cviku i správné dýchání.

Výhody jógy

Mezi výhody jógy patří již zmíněné posílení fyzické kondice, posílení středu těla a v návaznosti na to také hubnutí. Při józe mnohdy zapojujete svaly na těle, o kterých mnohdy ani nevíte, že je máte a že dokážou být zkrácené. Cvičením si vyčistíte hlavu, zbavíte se stresu a zapomenete na každodenní starosti.

Související příspěvky

Nebaví vás doma uklízet, pořiďte si tyto pomocníky

redakce

Tipy na netradiční balení dárků

majda

Dovolená pomocí online půjčky? Jde to, ale…

majda