Čistírna odpadních vod je zařízení, které slouží k čištění odpadních vod z domácností i jiných objektů. Moderní technologie umožňuje likvidaci odpadních vod v souladu s platnými environmentálními předpisy a přispívá k ochraně životního prostředí. ČOV funguje na principu několika fází čištění, které vedou k dosažení vysoce kvalitně přečištěné vody.
Třífázové čištění
První fáze čištění odpadní vody se nazývá předčištění. V usazovacím prostoru dochází k oddělení pevných částic od tekuté složky. Proces zahrnuje mechanické odstranění větších nečistot. Po usazení jsou podrobeny anaerobnímu rozkladu.
Následuje druhá fáze čištění v tzv. aktivačním prostoru. Zde se provádí aerobní a biologické čištění odpadní vody. Za pomocí mikroorganismů (bakterií) probíhá rozklad organických látek. Jde o velmi účinný proces, v rámci kterého se z vody odbourá až 90 % organického znečištění.
Poslední fáze čištění spočívá v likvidaci odpadních vod z dosazovací nádrže. Přečištěná voda se mamutkou vytáhne do odtokového žlabu, odkud putuje dále např. do retenční nádrže, případně je vyvedena ven z pozemku.
Největší výhody ČOV
Snad největším přínosem čistírny odpadních vod je šetrnost vůči životnímu prostředí. Pomáhá snižovat znečištění vodních zdrojů, což je v současné době jednou z priorit vodního hospodářství.
Velkým benefitem je však také úspora nákladů. Kromě toho, že ČOV není nutné vyvážet (jako žumpu), lze přečištěnou vodu dále využívat pro zálivku či jako užitkovou vodu.
A konečně i fakt, že samotná instalace a zprovoznění ČOV nepředstavují nijak složitý proces. V případě zajištěného výkopu jde o otázku 2-4 hodin a práci pro jediného montéra. Napojení stavby na veřejnou kanalizaci je mnohem komplikovanější, časově náročnější a nákladnější.
O ČOV se dozvíte více na blogu projekční kanceláře ZAKRA. Odborníci vám poradí s výběrem a pomůžou s vyřízením dotace.