-0.6 C
Prague
2.12.2020

Bolí vás často hlava? Možná špatně pijete

Bolesti hlavy, únava, špatná nálada, malátnost a jen minimum energie jsou jen některé příznaky dehydratace, které nám dokážou pěkně znepříjemnit den. Cestou je dodržování pitného režimu.

 

Zbavte se únavy

Dostatek tekutin je základem pro to, aby naše tělo fungovalo tak, jak má. Člověk je až z 60 % tvořen vodou, je tak velmi důležité jí mít v těle dostatek. Účastní se různých metabolických procesů, pomáhá ochlazovat a zbavovat toxických látek. Když máme v těle tekutin nedostatek, riskujeme dehydrataci a zdravotní problémy. Bez jídla vydržíme mnoho dní, bez vody však jen pár, poté následuje celkové selhání organismu. Prvním varovným signálem těla, že je něco špatně, je pocit žízně. Když ho ignorujeme, přidá se bolest hlavy, ztráta pozornosti a únava. To může vypadat jako banalita, pokud ale zrovna nesedíte za volantem nebo nevykonáváte jinou činnost, která vyžaduje soustředění. Vždy bychom tak měli pít ještě předtím, než se pocit žízně dostaví, ideálně čistou vodu, kterou můžeme upravit pomocí vodních filtrů a zlepšit tak její kvalitu i chuť.

 

Čistá voda je nejlepší

Když se zamyslíte nad svým denním pitným režimem, kolik tekutin vypijete a jaký podíl z tohoto množství tvoří voda? Nejčastější problém s vodou je její chuť, tu ale dokážou filtry na vodu zlepšit a pak je voda vhodnější tekutinou, než sladké limonády plné konzervantů a chemických barviv. Filtr pitné vody ji zbaví nečistot i látek nevhodných pro náš organismus, například těžkých kovů, pesticidů a antibiotik. Zachová však veškeré prospěšné látky, jako je vápník nebo jód a navíc vylepší její chuť. A čistou vodu se skvělou chutí už budeme pít rádi nejen jako dospělí, ale bude vhodná i pro naše děti, kterým ji můžeme s klidným srdcem nabídnout. Právě děti totiž na chuti nejvíce lpí a pokud jim nápoj nechutná, nevypijí ho, zároveň jsou však velmi náchylné na dehydrataci.

Naše tělo využívá tekutiny k mnoha procesům, pokud tedy dostatečně pijeme, vše funguje jak má a my jsme plní energie a nic nás nebolí. Zvlášť teď v létě je důležité myslet na pitný režim a předcházet tak únavě i špatné náladě.

Související příspěvky

Nanuky – levný olej místo smetany

redakce

S dodržováním pitného režimu pomohou sodobary i automaty

redakce

Bolí vás záda? Tyto zdravotnické potřeby vám pomohou i v kanceláři!

majda