15.7 C
Prague
24.3.2023
MaxiMagazín

Cesta amerického dolaru aneb Z Jáchymova až do USA

Co má malé lázeňské městečko společného s americkým dolarem ?

Americká měna patří mezi ty nejvýznamnější na světě. Málokdo ale zná její historii, jejíž počátky sahají až k nám. Celý příběh ikonické zelené měny začal v roce 1520 v malém pohraničním městečku, Jáchymově, kde se poprvé zrodila mince známá jako tolar.

Revoluční podoba tehdejších českých mincí

Ražení tolarů tehdy v Evropě nemělo konkurenci. Na rozdíl od všech ostatních měn byl tolar první mincí, která byla ražena s letopočtem a vlastním erbem. Šlechtický rod Schliků, který se tehdy na výrobě mincí podílel, přišel s něčím naprosto inovativním. „Ražba jáchymovských tolarů byla oficiálně povolena 9. ledna 1520. Na jedné straně byl ztvárněn dvojocasý český lev a jméno krále Ludvíka Jagellonského, na druhé pak obraz svatého Jáchyma a erb rodu Schliků, který kontroloval těžbu stříbra v Jáchymově a provozoval tamní mincovnu,“ říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová. Jen do roku 1528, kdy Schlikové o právo na výrobu přišli, vzniklo na tři miliony tolarů. V tomto období se staly oblíbenými do takové míry, že si je osvojili i ostatní evropští panovníci.

Mince se i přesto staly velmi oblíbené, a tak je začali vydávat další panovníci po Evropě. Název jim už ponechali. Na začátku se důkladně rozlišovalo, zda se jedná o tolary z Jáchymova nebo o takzvané obyčejné tolary. To se změnilo s nařízením krále Ferdinanda I. Habsburského v roce 1547. V jáchymovských ražbách se musel snížit obsah stříbra na úroveň ostatních tolarů, které se vyráběly v rakouských zemích.

Tolar se udržel až do minulého století

Rok 1780 byl pro tolary jeden z nejvýznamnějších. Vznikl totiž tolar Marie Terezie, pravděpodobněji nejrozšířenější mince světa, a to hlavně proto, že se s ní v některých zemích platilo až do první poloviny 20. století. Zajímavé je množství, které se stihlo vyrobit za jeden rok. Neuvěřitelných 320 milionů mincí, tedy téměř 9 tun ryzího stříbra.

Tolar, tallér nebo dolar?

Země, které tehdy platily tolarovou měnou, si původní název přizpůsobily obrazu ale hlavně jazyku svému. V Maďarsku mu říkali tallér, v severských zemích daler, v Itálii tallero a v Nizozemsku daler. Právě nizozemský název dal základ anglickému označení dolar, které se udrželo dodnes.

Od mincí k zelené bankovce

Při hledání názvu pro svou první měnu Spojené státy nebyly příliš originální. Inspirovaly se právě v Nizozemsku, a převzaly tak pojem dolar. Prvním vydaným na území Spojených států byl v roce 1794 dolar s motivem sochy Svobody s rozpuštěnými vlasy. Tuto podobu si dolar udržoval přes 80 let, až v roce 1876 přišla zásadní změna. Tehdy se mince proměnila na ikonickou bankovku zelené barvy, kterou známe dnes. Další změna přišla s nástupem Brettwoodského měnového systému v roce 1945, ve kterém působil dolar jako světová měna, která zajišťovala cizím vládám směnitelnost za zlato. Systém fungoval do roku 1971, kdy se z měny vázané na zlato stala měna s volným kurzem, na kterou se začaly vázat další desítky měn.

Hodnota dolaru se sice mění, spolehlivé je ale zlato

Stejně jako dolar zažívá vzestupy a pády i zlato. Co se však týče dlouhodobějšího horizontu, zlato patří k těm nejspolehlivějším investicím. A radost udělá i jako dárek, protože svému majiteli přinese jistý výnos. A když mluvíme o zlatu, nemáme na mysli pouze zlaté mince a slitky, existuje také mnohem osobnější forma. Jde o zlaté mince ke speciálním příležitostem. „Mince sloužily od nepaměti jako platidlo a medaile jako připomínka významných událostí. Jejich atraktivita daná uměleckým zpracováním a hodnota spočívající v obsahu drahého kovu z nich však zároveň učinily nevšední dárky, které zaručeně překvapí a potěší,“ říká Jaroslav Černý, marketingový ředitel České mincovny. Mince s osobitými motivy potěší při jakékoliv příležitosti, od svatby přes úspěšné ukončení studia až po narození potomka.

Zpátky na začátek

Když hovoříme o mincích, nemůžeme opomenout Česko, které hrálo v oblasti mincovnictví vždy významnou roli. Mincovna v Jáchymově patřila ve své době v zahraničí k vyhlášeným, a dnes je na tom stejně i Česká mincovna. Vedle mincí vyčíslených v korunách se tu začaly razit i mince dolarové, jejichž licenci poskytla Novozélandská mincovna a využívá ji především pro vlastní výrobu. Kromě toho razí v České mincovně také tolar, investiční minci, čímž se celý kruh uzavírá.

Související příspěvky

Rychlou finanční půjčku můžete nyní získat přes SMS

majda

Refinancování půjčky, aneb cesta Čechů ke snížení úroku

redakce

Vyřídit půjčku zvládnete levou zadní

redakce