18.8 C
Prague
5.8.2021
MaxiMagazín

Co všechno si zjistit před koupí nového auta?

Se začátkem nového roku možná přemýšlíte také nad koupí nového auta. Pokud se v automobilech moc nevyznáte, určtiě se nerozhodujte o koupi jenom podle toho, jaké se vám zrovna líbí nebo jakou má barvu.

I když o sobě můžete tvrdit, že vás auta nezajímají, že je to pro vás jen dopravní prostředek, i přesto je třeba si před koupí zjistit vše potřebné. Abyste potom nebyli překvapeni, že je vaše nové auto každou chvíli v opravě a že vás stojí mnohem víc, než jste čekali. Nezapomeňte například na kontrolu záruky, ceny servisů, povinného ručení, nezanedbejte komplexní havarijní pojištění.

Výběr značky a konkrétního modelu je dlouhodobý proces

Auta si vybírejte dlouhodobě. Zkoumejte, s jakými značkami jsou spokojeni vaši přátelé, známí… Čtěte si recenze, dívejte se na testovací videa. Jedině tak si uděláte představu o tom, co jednotlivé značky nabízejí a jak jsou na tom s kvalitou. Pomohou vám i autobazary. Prohlédněte si jejich internetové stránky a nabízená auta. Zjistíte tak, které značky ztrácí na hodnotě a které je možné ještě i po pěti letech používání dobře prodat.

Spočítejte si výslednou cenu auta

Pokud už při vašem výběru postoupily do dalšího kola některé konkrétní modely, můžete začít s porovnáváním cen. Zjistěte si, na kolik by vás konkrétní modely doopravdy vyšly. Cena uvedená v autosalonu nemusí být konečná. Může se stát, že zjistíte, že je třeba si připlatit za různé služby a výbavu a celková cena se nakonec navýší.

Sepište si seznam toho, jaké funkce a vlastnosti požadujete od nového auta. Ne všechno, co chcete, bude součástí základní výbavy. Cena auta se tak opět navýší.

Zajímejte se o možnosti slev, výhodných balíčků. Případně se zeptejte, zda se zrovna neprodáva nějaký vystavený model. Ty je někdy možné získat za zajímavé ceny. Budete ale zřejmě muset udělat kompromisy ve výbavě.

Nezapomeňte na rozsah záruky, ceny servisů a oprav

Různé několikastránkové smlouvy a podmínky záruk se chce číst opravdu jen málokomu. Ale v případě auta se vzmužte a vše si pěkně a důkladně přečtěte. Zjistěte si, na co všechno se záruka vztahuje a jak dlouho trvá. Zatímco někde je to dva roky a za delší záruku si musíte připlatit, jinde můžete mít delší záruku zadarmo.

Zeptejte se také na ceny základních oprav. Můžete být překvapeni, že u některých modelů mohou být i základní opravy nebo pravidelné servisy velmi drahé. U některých se může cena vyšplhat i na desítky tisíc korun, a to se vaše auto pořádně prodraží.

Zjistěte si také, jak dobře se shánějí součástky na vámi vybrané auto, jak dlouho mohou opravy trvat nebo jestli máte blízko servis dané značky.

Spočítejte si povinného ručení a havarijní pojištění

V neposlední řadě si ještě před finálním výběrem zjistěte cenu povinného ručení případně i havarijního pojištění vámi vybraného modelu či modelů. Řidiče, kteří si kupují svoje první auto, může překvapit, že některé modely jsou v tomto směru finančně náročné. Proto si udělejte podrobný průzkum u jednotlivých pojišťoven.

Pokud chcete ušetřit na tom, že si zaplatíte pouze povinné ručení, raději si to ještě rozmyslete. Ze zákonného pojištění se dají platit jenom vámi způsobené škody a újmy na zdraví. Pokud se ale něco stane vašemu autu, bez havarijního pojištění si opravu budete muset zaplatit sami.

Opět se podrobně informujte, co vše do vámi vybraného havarijního pojištění spadá a zda si ještě nebudete muset připlatit za různá doplňková pojištění. Překvapit vás například může prasklinka na předním skle, která se v běžném havarijním pojištění často nenachází. Buďte obezřetní.

Související příspěvky

Do garáže nebo raději ven – pro a proti

majda

Platíte moc vysoké povinné ručení? Přečtete si, jaké faktory nejvíce ovlivňují jeho cenu

redakce

Aktuality o mýtném – kdo převezme vládu v letech 2017

Veronika