17.5 C
Prague
6.7.2022
MaxiMagazín

Elektromotor: ušetří lidem čas i sílu

Dnes považujeme elektřinu a všechny stroje, které pohání za naprostou samozřejmost. Když se ale podíváme na život našich babiček a prababiček, není s námi tento objev nijak dlouho.

Téměř jakoukoli činnost kterou chceme udělat, nám usnadní některý spotřebič nebo zařízení. Prádlo už nemusíme drbat na valše, ale pomůže nám s ním automatická pračka. Nemusíme čekat až nám uschnou vlasy, ale použijeme fén. A co teprve když opustíme svůj domov a rozhlédneme se kolem sebe. Objev elektřiny patří mezi ty velmi důležité v historii lidstva a ruku v ruce s ním jde i vynález elektromotoru, elektrického stroje, který umí získanou energii přeměnit na mechanickou práci nebo v případě potřeby naopak. Ten se lidé naučili používat a přichází se stále novými nápady na využití, které pomohou ušetřit čas, energii i lidské síly.

Člověk si vždy snažil práci ušetřit a tak vymýšlel různé vychytávky a zlepšováky, nářadí a pomocníky. Objev využití páry byl také zlomový a ušetřil práci mnoha lidem, přesto ve srovnání s elektrickým proudem nemohl obstát. Dnešní stroje pohání výkonný elektromotor a to od těch nejmenších spotřebičů, které máme doma, až po velké lokomotivy nebo zemědělské a těžké průmyslové stroje. Bez nich bychom jen těžko mohli v relativně krátkém čase vyrábět a zpracovávat vše, k čemu je využíváme. Bylo by potřeba mnoho lidských sil a hodin práce, aby byl výsledek stejný. To, co stroj zvládne za chvíli by lidé bez pomoci dělali hodiny až dny. I jen obyčejné praní a sušení prádla máme téměř bez práce a svůj čas tak můžeme věnovat jiným aktivitám, rodině nebo přátelům.

Rádi si užijeme pár dní na chatě nebo pod stanem bez elektřiny a bereme to jako dobrodružství. Žít však bez ní a všech pomocníků, kteří ji ke své práci potřebují, si už ani neumíme představit.

Související příspěvky

Nebezpečí, která v létě číhají na váš smartphone

redakce

NOVINKA ZE SVĚTA ROBOTIKY – KIRA PRO PROFESIONÁLNÍ ČIŠTĚNÍ

redakce

Sluchátka nejsou jen pro poslech hudby, ale i motivační kouč při vašich sportovních aktivitách!

redakce