15.8 C
Prague
31.5.2023
MaxiMagazín

Elektromotor: ušetří lidem čas i sílu

Dnes považujeme elektřinu a všechny stroje, které pohání za naprostou samozřejmost. Když se ale podíváme na život našich babiček a prababiček, není s námi tento objev nijak dlouho.

Téměř jakoukoli činnost kterou chceme udělat, nám usnadní některý spotřebič nebo zařízení. Prádlo už nemusíme drbat na valše, ale pomůže nám s ním automatická pračka. Nemusíme čekat až nám uschnou vlasy, ale použijeme fén. A co teprve když opustíme svůj domov a rozhlédneme se kolem sebe. Objev elektřiny patří mezi ty velmi důležité v historii lidstva a ruku v ruce s ním jde i vynález elektromotoru, elektrického stroje, který umí získanou energii přeměnit na mechanickou práci nebo v případě potřeby naopak. Ten se lidé naučili používat a přichází se stále novými nápady na využití, které pomohou ušetřit čas, energii i lidské síly.

Člověk si vždy snažil práci ušetřit a tak vymýšlel různé vychytávky a zlepšováky, nářadí a pomocníky. Objev využití páry byl také zlomový a ušetřil práci mnoha lidem, přesto ve srovnání s elektrickým proudem nemohl obstát. Dnešní stroje pohání výkonný elektromotor a to od těch nejmenších spotřebičů, které máme doma, až po velké lokomotivy nebo zemědělské a těžké průmyslové stroje. Bez nich bychom jen těžko mohli v relativně krátkém čase vyrábět a zpracovávat vše, k čemu je využíváme. Bylo by potřeba mnoho lidských sil a hodin práce, aby byl výsledek stejný. To, co stroj zvládne za chvíli by lidé bez pomoci dělali hodiny až dny. I jen obyčejné praní a sušení prádla máme téměř bez práce a svůj čas tak můžeme věnovat jiným aktivitám, rodině nebo přátelům.

Rádi si užijeme pár dní na chatě nebo pod stanem bez elektřiny a bereme to jako dobrodružství. Žít však bez ní a všech pomocníků, kteří ji ke své práci potřebují, si už ani neumíme představit.

Související příspěvky

Hledáte kvalitní značku šicích strojů pro quiltování? Správnou volbou je Janome Skyline!

majda

Dopřejte si lahodnou kávu každý den

redakce

Objevte nový způsob mixování

redakce