Elektromotory šetří lidskou sílu

 

Jedním z přelomových vynálezů v historii lidstva byl zajisté elektrický proud. Ten pomohl ulehčit lidem od těžké práce, kterou za ně převzaly stroje.

To, co muselo dříve dělat několik lidí a později jim třeba trochu pomohla pára, mohl s příchodem elektřiny dělat jen jeden člověk. Samozřejmě od zavedení proudu po jeho běžné používání, jak to známe dnes, uplynulo mnoho let a vymýšlely a vynalézaly se další a další věci a stroje, které díky elektřině mohou lidé používat na práci a sami tak šetřit síly, od nejmenších pomocníků až po velké stroje se silnými elektromotory u lokomotiv nebo těžké průmyslové techniky. V oboru elektrotechniky jsou nejrozšířenější trojfázové elektromotory, které pracují na střídavý proud a jsou součástí pohonů mnoha strojů napříč různými odvětvími průmyslu i výroby.

Elektromotor je vlastně elektrický stroj, který získanou energii přemění na mechanickou práci, případně naopak. Využití je široké, od malých domácích spotřebičů s výkonem jen několik wattů jako holicí strojek až po velké motory, které pohánějí těžkou techniku ve výrobnách a průmyslu. Elektromotory jsou většinou zkombinované s dalšími jednotkami, jako jsou například přímočaré pohony TMP, které mají využití tam, kde je potřeba vykonávat kontrolované posunutí, zdvih nebo vyklopení. Je však možná kombinace i s mnoha dalšími jednotkami a vytváření strojů přesně na míru potřebám daného provozu.

Bez elektřiny si dnes život téměř neumíme představit. Díky ní svítíme, připravujeme si jídlo, máme možnost se pohodlně spojit se svými blízkými nebo si odpočinout u televize, zajistí nám teplo v domě i vyprané prádlo. Bez elektromotorů bychom ale měli jen minimum těchto věcí a navíc by jejich výroba trvala velmi dlouho, pokud by vše museli zvládnout jen lidé svou silou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download