Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, zda je životní pojistka součástí dědictví po zesnulé osobě? Odpověď totiž může být pro mnohé do značné míry překvapivá, neboť životní pojištění součástí dědického řízení není. Součástí pojistné smlouvy však bývá tzv. obmyšlená osoba, tedy někdo, komu v případě úmrtí pojištěného připadne výplata pojistného plnění. Jak v takových situacích konkrétně postupovat? A jak zjistit, kdo obmyšlenou osobu je a zda případně zesnulý vůbec životní pojištění uzavřené měl?
Obmyšlená osoba a její role v životním pojištění
Na první pohled to může působit jako paradox — ačkoli je riziko smrti jedním z klíčových komponentů životního pojištění, dědické řízení s životní pojistkou nijak nesouvisí. Výplata pojistného plnění v případě úmrtí pojištěného totiž připadne tomu, koho dotyčný ve smlouvě uvedl. Touto osobou přitom může být kdokoli — její určení je zcela na úvaze pojistníka a není ani nijak vázáno na případnou závěť. Obmyšlených osob může být dokonce i více, lze případně určit i jejich podíl na pojistném plnění. Pokud by naopak obmyšlená osoba v pojistné smlouvě definována nebyla, bude plnění vyplaceno pozůstalým — manželovi/manželce, dětem, rodičům, případně dědicům (v tomto pořadí).
Při sjednávání životní pojistky byste proto tyto skutečnosti měli mít na paměti a případně si v pravidelných intervalech rozmyslet a uvážit, zda obmyšlená osoba ve vaší pojistné smlouvě je tou správnou osobou, jíž má v budoucnu výplata pojistného plnění skutečně připadnout. Její volba je totiž skutečně výhradním právem pojistníka, které nemá možnost nikdo jiný ovlivnit. A lze ji provést kdykoli v době trvání pojistné smlouvy.
Jak postupovat jako obmyšlená osoba?
V případě, že dojde k pojistné události, nezískává ovšem obmyšlená osoba nárok na výplatu pojistného plnění automaticky. O jeho výplatu je třeba požádat, a to tak, že dotyčný oznámí pojišťovně úmrtí pojistníka a zažádá o výplatu pojistného plnění. K žádosti je třeba také doložit náležité dokumenty — úmrtní list pojistníka, doklad o příčině úmrtí a případně usnesení o dědictví. Je-li obmyšlenou osobou nezletilý, jedná za něj přirozeně jeho zákonný zástupce.
A jaký postup zvolit při neznámé pojistce — tedy ve chvíli, kdy si nejsme jisti, zda zesnulý životní pojistku měl, či nevíme, kdo je danou obmyšlenou osobou? V takových případech je třeba se obrátit na notáře, který kontaktuje jednotlivé pojišťovny s příslušným dotazem a zjistí, zda se v jejich registrech nachází pojistná smlouva zesnulého. A následně podat žádost o výplatu pojistného plnění.
Pojišťovny sice nemají ze zákona danou lhůtu pro výplatu pojistného plnění v případě úmrtí pojistníka, nicméně ve většině případů lze počítat s tím, že vše proběhne v řádu několika dnů, případně týdnů.