8.8 C
Prague
19.4.2021
MaxiMagazín

Spořte výhodně pro sebe i pro své děti

Pro české rodiče je typické, že se snaží zajistit své děti i při vstupu do samostatného života. Spousta z nich přemýšlí, jaký finanční produkt se pro to hodí nejlépe a kde ušetřit alespoň pár stokorun, aby měl potomek na studium nebo na první bydlení. V některých domácnostech je to dost složité, je potřeba se zamyslet, zda se v rozpočtu najdou nějaké rezervy.

Jak a kde najít rezervy ve svém rozpočtu

Zkuste nějaký čas sledovat měsíční příjmy a výdaje, zjistit, zda neutrácíte zbytečně. Zároveň si hned po výplatě odložte nějakou částku úplně bokem. Po pár měsících zjistíte, zda jste odložené peníze potřebovali nebo byste je mohli vložit do spoření. Podívejte se na své měsíční výdaje: Které jsou pravidelné a nezbytné? Náklady na bydlení, jídlo, dopravu, školné, oblečení apod. Kolik jste investovali do svého zdraví? Sport, masáže, relaxace, kultura. A teď ruku na srdce. Které výdaje vás hned mrzely? Za co jste utráceli zbytečně? Drahý časopis, který někde leží neotevřený, drahá káva v běhu na ulici, v pracovní den zbytečně drahý oběd v restauraci, v supermarketu jste hladoví nakoupili celý vozík a pak jste část potravin vyhodili…

Na čem a kolik můžete příští měsíc ušetřit

Kdo už to někdy zkoušel, určitě nám dá za pravdu, že hodně se dá ušetřit na jídle. Pomohou vám s tím týdenní seznamy jídel, která si můžete připravit sami – snídaně, svačiny, někdo i obědy. Promyslete si jídelníček a napište si, co k tomu budete potřebovat. Dejte si malou svačinu a vyrazte na nákup. Hladový totiž toho nakoupí mnohem víc a také víc nezdravých pochoutek a polotovarů. Na oběd si můžete připravit chutný salát do krabičky, nemusíte pokaždé do restaurace. Tím šetříte nejen finance, ale i své zdraví.

Kam ušetřené peníze vložit

Možností, kam uspořené stokoruny či tisícikoruny vložit, je celá řada. Nezapomeňte, že jednou půjdete do důchodu a přestanete vydělávat. Starobní důchod od státu pokryje nutné náklady, ale pokud si budete chtít ještě užívat a později zajistit potřebné bydlení a péči, je třeba se na to připravit mnohem dřív.  Pokud myslíte na své děti, abyste jim něco předali do začátku nebo i později, založte jim stavební nebo penzijní spoření. Na obojí je poskytována státní podpora.

Penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření vám nabízí zhodnocování vámi vložených peněz, příspěvků od zaměstnavatele a státních příspěvků ve fondech obhospodařovaných penzijní společností. Jedná se o dlouhodobé spoření, proto vás může čekat zajímavý výnos s nízkým rizikem. Na konci spoření si můžete nechat vyplatit celou částku nebo pobírat měsíční rentu a peníze dál nechat vydělávat. Při dřívějším ukončení, které je možné, přijdete o státní příspěvek.

Související příspěvky

Na co lákají zájemce o půjčky online nebankovní společnosti?

redakce

HOUSLISTA PAVEL ŠPORCL POŘÁDÁ BACH MARATÓN A VYZÝVÁ K PODPOŘE SOS DĚTSKÝCH VESNIČEK

redakce

Ekonomické poradenství vám ušetří čas

redakce