12.6 C
Prague
17.9.2021
MaxiMagazín

Jak na kvalitní spánek těch nejmenších

Problémy se spánkem má dnes čím dál více lidí. A bohužel se nevyhýbají ani těm úplně nejmenším – našim dětem. Zvláště u nich bychom tento problém rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Kvalitní a plnohodnotný spánek je totiž nezbytný pro jejich zdravý vývoj, vliv má také na jejich chování a pozornost. Jestli si stěžují na bolest zad, hlavy a jsou nevyspalé, pak je něco špatně. Co tedy dělat, pokud vaše ratolest nemůže zamhouřit očka a v noci se neustále budí? Jestliže ani večerní čtení pohádek nepomáhá, musíte začít hledat chybu jinde.

 

Začněte matrací

Vezměte to z gruntu a důkladné kritice podrobte samotný podklad, na který uléhají. Pořiďte jim kvalitní dětskou matraci, právě ta je totiž alfou a omegou zdravého spánku. Kvalitní však nutně neznamená nejdražší, i mezi levnými matracemi je z čeho vybírat – k dispozici jsou nejrůznější materiály, velikosti i tvrdosti. Obecně se doporučuje do dětských postýlek preferovat spíše tvrdší kousky, měkké totiž mohou způsobit zakřivení páteře a různé ortopedické problémy. Myslet je třeba také na její údržbu. Zachovat dostatečnou hygienu lůžka je obzvlášť v dětském věku poměrně náročné. Nejednou jistě oceníte snímatelný potah a možnost vyprání kdykoliv je potřeba. Praktické je třeba také použití chrániče matrace, který ji zachová čistou a několikanásobně prodlouží její životnost.

Nepodceňte ani další faktory

Spolu s matrací vybírejte také postelový rošt, který se podílí na spánku rovněž nemalou měrou. Jeho úkolem je rovnoměrně rozložit zatížení matrace a zajistit správné odvětrávání a odvod vlhkosti. Jaký podklad je ten nejlepší, vám poradí odborníci – pokud totiž nejsou matrace a rošt vzájemně kompatibilní, kýžený výsledek nepřinesou. Na vině může být i nepohodlí. Není vašemu drobečkovi příliš horko nebo zima? Sami dobře víte, že pokud se necítíte komfortně, spánek nepřichází – a stejné je to i u dětí. Zkuste mu tedy převléknout pyžamko nebo vyměnit přikrývku. Ideální je, pokud má alespoň dvě, jednu na léto a druhou na zimu. Uvidíte, že pak se mu bude spát jako v bavlnce!

Související příspěvky

Kadeřnický salon u vás doma díky střihacímu strojku Orava

redakce

Specialized teachers

redakce

Kniha Magické peříčko a Tajný svět

majda