2.3 C
Prague
19.1.2021

Jak se postavit k restrukturalizaci a likvidaci společnosti?

V současné koronavirové situaci se s problémy potýká spousta společností, přičemž některé přistupují k restrukturalizaci, jiné k prodeji, další zase k likvidaci. V podstatě každá přeměna je časově náročná, a proto je dobré mít po boku odborníky, již dané oblasti rozumí. V následujících řádcích vám prozradíme, jak se k restrukturalizaci i likvidaci postavit, abyste všechno zvládli hladce.

V podnikatelském světě není přeměna společnosti nic neobvyklého. Dochází k fúzím, akvizicím, rozdělení, ale i dalším přeměnám.

 

Restrukturalizace společnosti

Proces, při kterém dochází k optimalizaci chodu podniku. Úkolem restrukturalizace společnosti je dosáhnout vyšších zisků, k čemuž se používají různé nástroje. Ideální je obrátit se na odborníka, jenž vám s restrukturalizací pomůže, navrhne optimální řešení, otestuje ho, a potom ho implementuje do praxe.

Existuje několik druhů restrukturalizace – obranná, strategická, finanční a restrukturalizace systému podnikového řízení. Dochází především ke strategické restrukturalizaci (pro podniky v krizi), neboť se jedná o komplexní změny struktury podniku. Bývají radikální, ale zase systémově ucelené.

 

Likvidace společnosti

Jakmile se rozhodnete ukončit podnikání, nastává takzvaná likvidace společnosti. Podnikatelé k ní přistupují, když je firma například předlužená. V takovém případě se podává insolvenční návrh a zajistí se insolvenční řízení. Likvidace je zdlouhavá záležitost, která může trvat i 24 měsíců.

Záleží také na tom, o jaký druh se jedná, protože existuje likvidace nucená (nedobrovolné ukončení podnikání nařízené soudem) a dobrovolná (na ukončení se dohodnou společníci).

Vyjasní se majetkové poměry, vypořádají majetkové vztahy, a potom nastane zánik společnosti a její vymazání z obchodního rejstříku. Pokud se v dané oblasti neorientujete, můžete se obrátit přímo na společnost, jež se na likvidaci specializuje. Jednou z nich je EK Partners, s.r.o., která se stane vaší pravou rukou i při restrukturalizaci a dalších přeměnách.

Související příspěvky

Sjednejte si před cestou do zahraničí cestovní pojištění. Jde to i online!

majda

Neplatím příliš za povinné ručení

Veronika

Sluto – účetní firma roku 2019

redakce