8.5 C
Prague
21.4.2024
MaxiMagazín

Jak vybrat spolehlivý střešní nosič na přepravu kola

Kolo je oblíbený parťák při trávení volného času pro velkou část Čechů. Ti, kdo rádi v sedle kola poznávají i vzdálenější kouty naší země, musí chtě nechtě občas za výletem popojet autem. K tomu je ale potřeba dobrý nosič na kola, třeba na střechu. Pokud právě po nějakém pokukujete, mohly by vám být následující řádky užitečné.

Nejprve příčníky či hagusy

Ať už chcete na střeše vašeho vozu převážet cokoli, potřebujete k tomu střešní nosiče nazývané příčníky nebo hagusy. Jak už název napovídá, jedná se o pevné příčně umístěné profily spojené s karoserií (příčníky) nebo s ližinami na střeše vozu (hagusy). Těmi bývají vybavené vozy typu kombi, MPV nebo SUV. Na ně pak můžete namontovat spoustu různého příslušenství – střešní boxy, nosiče lyží nebo právě nosiče jízdních kol.

Nabídka příčníků i hagusů je dnes skutečně široká. Vždy máte v zásadě tři možnosti. Ta nejdražší spočívá v nákupu značkového příslušenství přímo v autosalonu, který prodává automobily vaší značky. Nosič přímo na váš typ vozu ale obvykle seženete i z druhovýroby a přitom oproti originálnímu můžete hodně ušetřit.

Například na Škodu Octavia 4. generace seženete hned několik typů střešních nosičů od renomované německé společnosti Thule. Její výrobky patří k tomu nejlepšímu na trhu a odpovídá tomu i cena. Za racionální průnik ceny a kvality tak lze označit například produkty italského výrobce Menabo. Jeho model Tema na Octavii vyjde ani ne na polovinu ceny modelů Thule. Třetí a obvykle nejlevnější cestou je koupě univerzálních příčníků. Slovo univerzální však nechápejte dogmaticky. Vždy je třeba před nákupem zjistit, jestli systém uchycení bude kompatibilní s vaším vozem.

Kromě způsobu uchycení a případného uzamčení se příčníky liší ještě jednou zásadní věcí – materiálem. Ty levnější jsou obvykle zhotoveny z poplastovaných ocelových profilů. Ty jsou o něco těžší a hůře odolávají povětrnostním vlivům.

Dražším řešením je hliník. Takové nosiče bývají lehčí, jejich aerodynamický tvar lépe vypadá a ve vyšších rychlostech může nějaké to palivo ušetřit. Výhodou je ale zejména tzv. T drážka – standardizované řešení, do kterého lze upnout jakékoli příslušenství.

Jak vypadá dobrý nosič na kolo?

Tak příčníky bychom měli a hurá na nosiče na kola. Na rozdíl od nosičů na tažné zařízení, na střechu potřebujete na každé kolo jeden. Pokud jezdíte s celou rodinou, budete jich muset koupit více. Rozhodně se ale nevyplatí šetřit. Kola musí být upnuta vážně pevně, ale zároveň ne tak, aby došlo k jejich poškození. Určitě se proto vyplatí sáhnout po výrobcích prověřených značek. Ty se opět liší materiálem. Levnější jsou ocelové, dražší hliníkové.

Nejlepší značky, jako už zmíněné Thule, mají navíc vychytané systémy upínaní kol. Co na zemi vypadá jako hračka, v metru a půl může připomínat náročnou ekvilibristiku. Jednoduchá manipulace je pak velkým pozitivem. To samé lze říci o materiálu, kterým jsou potaženy díly dotýkající se jednotlivých částí kola. Nejsou-li chráněny, nebo jsou-li potaženy jen tvrdým plastem, může hrozit odření rámů či ráfků kol. Dražší nosiče bývají v tomto ohledu vybaveny lépe. Své o kvalitě nosiče vypoví i fakt, zda je vybaven zámkem na klíč, a celkový dojem z robustnosti provedení.

Takovým Mercedesem mezi střešními nosiči kol je model Thule UpRide 599. Spojuje v sobě všechna výše popsaná pozitiva a přední kolo dokonce fixuje dvěma háky ve tvaru písmene X. Na druhou stranu jde o poměrně drahý produkt. Levnější a stále velmi kvalitní střešní nosič kol opět nabízí například Menabo. Model Juza stojí asi třetinu ceny německého konkurenta, ale ve většině vlastností se mu blíží.

Nebojte se zeptat se

V případě výběru střešních nosičů jednoznačně platí, že byste si měli nechat poradit. Málokdo tomuto sortimentu rozumí tolik jako zkušený personál v zavedených obchodech. Nechat si dobře poradit můžete také od specializovaných eshopů jako je Rameder. Rada odborníka vám totiž může ušetřit spoustu peněz i nervů.

Související příspěvky

Poklice na kola: Stylový a funkční doplněk, který stojí za pořízení

redakce

Moderní a levný způsob ochrany pro vaše auto

majda

V campervanu si lidé plní sny

redakce