-3.9 C
Prague
6.3.2021

Jakou funkci má v autě imobilizér?

Z pochopitelných důvodů se o svůj majetek obáváme a chceme ho chránit před zloději. Dům nebo byt zamkneme, u auta ale většinou chceme ještě další ochranu. A právě tu zajistí imobilizér.

 

Ochrana před zloději

Kdybychom chtěli mít z auta snadnou kořist, necháme ho odemčené a klíčky připravené v zapalování. To ale samozřejmě nechceme, naopak se snažíme zajistit svůj vůz před krádeží velmi pečlivě a spolehlivě. Imobilizérů existují dva typy, mechanický a elektronický, u novějších aut se už ale setkáme jen s elektronickým. Pokud se tak mluví o imobilizéru, rozumí se pod tímto pojmem právě typ elektronický. Imobilizér je zařízení zabudované v automobilu, které brání nastartování motoru, když není vložený správný klíč se správným kódem. Zjednodušeně řečeno, bez správného klíče nenastartujete a tedy s ním ani nikam neodjedete. Při snaze auto nastartovat je z řídící jednotky vyslán signál a zabudovaný čip v autoklíči potvrdí jeho příjem. Tím dojde k odblokování určitých mechanismů a auto lze nastartovat. Je tak vyloučeno třeba i ono filmové startování přes kabely, které v případě aut s imobilizérem k úspěchu nevede.

 

Potřebná údržba

Nemožnost auto nastartovat samozřejmě vyvolá i otázku, co dělat v případě, že se imobilizér porouchá a i se správným klíčem máme problém. Většinou se s příznaky poruchy setkáme s předstihem, pak je ale nutné zajet do servisu a vše prověřit. Pokud musíte startovat na více pokusů, kontrolka imobilizéru bliká nebo problikává, a nebo se motor ihned po nastartování vypne, může být imobilizér ve vašem voze poškozený. Řešením jsou opravy řídících jednotek, přenastavení imobilizéru nebo jeho úplné vypnutí, záleží na typu závady a posouzení nejlepšího postupu. Nejjednodušší a také nejlevnější je imobilizér vypnout, ale je pak potřeba si uvědomit, že auto není nijak chráněné a zabezpečené proti krádeži.

Čip s kódy pro imobilizér je standardně schovaný v klíči, může tak pomoci i třeba výměna klíčů nebo jejich oprava. Při jakémkoli náznaku problémů s imobilizérem nebo při ztrátě klíčů od auta návštěvu servisu neodkládejte.

Související příspěvky

Přezouvání na zimní gumy: ověřte si hloubku dezénu!

redakce

Do zahraničí autem

redakce

Crashtesty – Škoda Superb má pět poctivých hvězdiček

redakce