5.4 C
Prague
4.12.2022
MaxiMagazín

Nejoblíbenější materiály u spodního prádla jsou ty přírodní

Spodní prádlo na sobě máme denně a nejen proto chceme, aby bylo pohodlné. Kromě střihu, který nám sedne, hraje také velkou roli i použitý materiál. Přírodní vlákna tak stále patří mezi nejžádanější.

Na trhu se stále objevují nové a nové materiály s různými vlastnostmi, přesto se mezi nejoblíbenější stále řadí ty přírodní a jejich kombinace. Když se jedná o spodní prádlo, chceme především pohodlí a příjemné nošení, aby nás nikde nic neškrábalo a ideálně jsme o prádle ani nevěděli. Naštěstí už je doba naškrobených trenýrek a nepohodlných silonových podprsenek za námi a můžeme si vybírat prádlo příjemné na omak. Mezi tři nejpopulárnější materiály patří bavlna, bambus a modal, často se kombinují i se syntetickými vlákny pro vylepšení jejich vlastností. Jaké jsou?

Bavlna patří mezi základ pro výrobu nejen prádla, ale i oblečení. Je vhodná pro alergiky, bez problémů zvládne praní na vysoké teploty, je stálobarevná a dobře saje. Keře bavlníků, ze kterých se získává, rostou v teplých a deštivých oblastech.  Bavlněné spodní prádlo patří mezi stálice všech šatních skříní. Velmi často se bavlna kombinuje s lycrou, elastanem či polyesterem.

Bambus se řadí mezi novější materiály, v průmyslové výrobě se začal používat až na konci minulého století. Bambusová vlákna získaná ze stonků bambusu jsou antibakteriální a dobře si rozumí s bavlnou i syntetickými materiály. Používá se na pánské a dámské spodní prádlo, župany, ručníky, ponožky i trička.

Modalu se pro jeho hladkost někdy říká umělé hedvábí, přesto je to materiál přírodní. Vyrábí se z celulózy z buněčných stěn rostlin, nejčastěji dřevin. Jeho vlastnosti z něj dělají velkého konkurenta bavlny, je stejně příjemný na omak a drží barvu i tvar, navíc ale dokáže pojmout až o 50 % více vlhkosti a snadněji se udržuje.

Kombinací přírodních a syntetických vláken vznikají materiály, které mají lepší odolnost, delší životnost a používají se nejen pro výrobu spodního prádla, ale i běžného oblečení.

Související příspěvky

Historie džín: Jak šly dějiny s nejpopulárnějšími kalhotami na světě

redakce

Co by vám nemělo chybět v letošním podzimním šatníku?

redakce

Zregenerujte se po zimě!

majda