4.1 C
Prague
25.4.2024
MaxiMagazín

Nenecháte své nohy ani na chvíli v klidu? Možná vás postihl syndrom neklidných nohou!

Už jste zažili noc, kdy jste nemohli přes všechnu snahu usnout, protože jste měli až moc energie? Nepřistihnete se co chvíli u toho, že kmitáte chodidly, aniž byste si to uvědomovali? Možná, že trpíte tzv. syndromem neklidných nohou. Tato porucha je sice nepříjemná, ale dá se úspěšně léčit. Pojďme se podívat, jak na ni.

Za syndrom neklidných nohou může porucha části nervového systému, která se projevuje častým nutkáním pohybovat nohama. Tento syndrom často narušuje spánek, proto je také považován za jednu z poruch spánku.

Kdo je v ohrožení?

Syndrom neklidných nohou postihuje všechny bez ohledu na věk nebo pohlaví. Častěji se s ním setkáváme u žen, výjimku však netvoří ani malé děti. Většina vážně postižených lidí je ve středním věku nebo starší.

 

Příznaky poruchy se mohou projevovat nepravidelně nebo velmi mírně. Určení správné diagnózy proto bývá často obtížné. Jakmile ale lékař správně stanoví, že syndromem trpíte, můžete jej úspěšně vyléčit.Jakmile je stanovena správná diagnóza, může být syndrom úspěšně léčen.

Příznaky:

Lidé se syndromem nepokojných nohou mají nepříjemné pocity v končetinách (někdy i v pažích) as nimi i neodolatelné nutkání nohy neustále přesouvat.

Tento stav způsobují neklidné, svědivé někdy až strašidelné impulzy v nohách. Situace se obvykle zhoršuje v klidovém stavu, tedykdyž člověk leží či sedí.Protobývají projevy příznaků horší večer a během noci.

Neustálá potřeba těkání nohama u některých lidí způsobuje vážné poruchy spánku, které významně zhoršují kvalitu života.

Příčiny:

Ve většině případů lékaři příčinu syndromu nepokojných nohou nerozeznají. Mají ovšem podezření, že zde hraje významnou roli genetická informace. Téměř u poloviny postižených lidí najdete dalšího člena rodiny se stejným onemocněním.

Původ příznaků ale nemusíme nutně svádět jen na genetiku. Najdeme i další faktory, které k nutkání hýbat nohama vedou. Jsou to například:

  • chronická onemocnění jako nedostatek železa, Parkinsonova choroba, selhání ledvin, diabetes či periferní neuropatie; některých typů léků jako antipsychotika, vybraná antidepresiva, léky proti nachlazení a alergii obsahující antihistaminika.
  • Těhotenství. Pro nastávající maminky je kvalitní spánek velice důležitý, ve třetím trimestru už si ho bohužel tolik neužijí. Pocit, že u usínání neví „kam s nohama“ obvykle zmizí během jednoho měsíce po porodu.

Diagnóza:

Neexistuje bohužel žádný lékařský test pro diagnostiku tohoto syndromu. Lékaři používají krevní testy a další vyšetření k vyloučení jiných onemocnění. Poté stanovují diagnózu na základě příznaků a odpovědí pacienta na otázky týkající se rodinné anamnézy podobných příznaků, užívání léků nebo problémů s nespavostí.

Léčba:

Léčba je zaměřena na zmírnění příznaků. U lidí s mírným až středně závažným syndromem nepokojných nohou mohou být užitečné změny životního stylu, jako je dodržování pravidelného cvičebního programu, pravidelnéhospánkového režimu a odstranění nebo snížení kofeinu, cukru, alkoholu a tabáku.

Dále můžete přistoupit k masážím nohou, horkým lázním nebo topným podložkám, ledovým obkladům nohou či vibrační podložce.

 

 

Související příspěvky

Odkyselení organismu je odpovědí na řadu zdravotních potíží. Jak na to?

majda

Co všechno dokáže masáž vyléčit

redakce

S obezitou poradí lékárny patřící pod křídla Davida Rusňáka

majda