17.8 C
Prague
16.6.2021
MaxiMagazín

Podle čeho vybírat nový televizor?

Letošní rok je rokem řady významných sportovních událostí, v jejichž čele stojí Mistrovství Evropy ve fotbale s Mistrovstvím světa v ledním hokeji. Jenže váš postarší televizor již dosluhuje a vy si chcete (nejen) sport v televizi pořádně užít? Máme pro vás několik užitečných tipů.

 

Při výběru v obchodě sledujte sport

Nenechte se v prodejně ukolébat perfektně vypadajícím demonstračním videem, ani filmem běžícím ve Full HD rozlišení. Nechte si pustit sport, ideálně fotbalový nebo hokejový přenos, kde dochází k rychlým pohybům hráčů a především k rychlému pohybu poměrně malého míče (puku).

UE48J6272SUXXH-97-0

Zaměřte se na detaily, jestli přečtete jmenovky hráčů, jestli balon (puk) nemizí, nebo jestli za ním nezůstává na obrazovce viditelná šmouha. Všimněte si rovněž reklamních panelů okolo hrací plochy – pokud se při rychlých pohybech kamery rozostří a následně při statickém obrazu zase zaostří, tak je to špatně.

Dále je dobré si uvědomit, že televizor musí na obrazovku o velké úhlopříčce, která je dimenzována na kvalitní Full HD rozlišení, roztáhnout nekvalitní SD signál, kterým vysílá naprostá většina televizních stanic. Na kvalitě tohoto „roztažení“ a přepočtů, které s ním souvisí, totiž u televizoru velmi záleží a nutno říci, že kvalita se u jednotlivých televizorů značně různí.

 

Jak velkou úhlopříčku zvolit?

Ve většině případů platí, že větší je lepší. Záleží samozřejmě na vzdálenosti, ze které hodláte vysílání sledovat, ale snad nikoho nenapadne čučet na 60“ televizor z půlmetrové vzdálenosti. Vyvarujte se také nákupu levných a velkých LCD LED televizorů – obvykle disponují pouze 50 Hz technologií, což se projeví lehkým rozmazání obrazu při každém pohybu. Obecně je rozmazávání obrazu problém, který je potřeba řešit při nákupu LCD LED televizorů, plazmy jím netrpí.

U LCD LED trvejte alespoň na 100 Hz obnově obrazu. Ovšem mějte na paměti, že každý panel je trochu jiný a každý televizor má různé režimy potlačení rozmazání obrazu, takže se nespoléhejte pouze na technické údaje z manuálu, ale dejte především na to, jak se vám obraz líbí a co vám k dalším technologiím televizoru řekne odborný prodejce.

 

Smart nebo „hloupou“ TV?

Máte-li plné zuby „chytrého“ telefonu, tabletu, notebooku, PC a dalších zařízení, která jsou stále vždy a všude on-line, a u televizoru si chcete především odpočinout u zpráv nebo dobrého filmu, určitě se obejdete bez „chytrých“ funkcí a zaměřte se především na kvalitu samotného panelu.

UE48J6272SUXXH-97-2

Dost možná však narazíte na fakt, že lepší LCD LED televizory už prostě mají SMART funkce vestavěny. Buďte v klidu, tyto funkce nemusíte vůbec využívat. Možná jim však naopak přijdete na chuť a zjistíte, že některé jsou vlastně docela fajn. Jen proboha neočekávejte od „chytrého“ telefonu to, co třeba od tabletu nebo PC. Stále se jedná pouze o televizor!

Jakou televizi tedy koupit? Vybírejte především očima, zjistěte si základní technické údaje přístroje a případně si nechte poradit od odborného prodejce. Dobře vám s výběrem TV poradí v internetovém obchodě Expert.cz.


 

 

 

 

Související příspěvky

Hledáte kvalitní značku šicích strojů pro quiltování? Správnou volbou je Janome Skyline!

majda

Elektromotor: ušetří lidem čas i sílu

redakce

Posviťte si na venkovní osvětlení

redakce

1 komentář