6.4 C
Prague
29.3.2024
MaxiMagazín

Připravte si domácí, tělu prospěšné čaje

Zdravé stravování, diety na míru a předpřipravené jídelníčky jsou hitem posledních let. Pokud ale své tělo chcete podpořit nějakou tou zdravou potravinou, můžete si ji dokonce sami vypěstovat na vlastní zahrádce. Podívejme se na tři zdravé recepty, ze kterých si připravíte chutné a tělu prospěšné čaje. Navíc z vlastnoručně vypěstovaných surovin.

Goji

Kustovnice čínská neboli goji je známá pro své využití na medicínské účely. Tato keřovitá trvalka dorůstá jednoho až tří metrů. Sklízí se především oválně sytě červené plody o velikosti dvou až tří centimetrů. Je charakteristická svými nafialovělými lístky.

Kustovnice čínská obsahuje 18 druhů aminokyselin a velké množství vitamínů, především pak B1, B2, B6, E a C. Nachází se v ní stopové množství minerálů, jako jsou hořčík, zinek či vápník, a je bohatá na protein.

Má pozitivní účinky na soustředění, podporuje kvalitní spánek, paměť a přispívá k přísunu energie. Dokáže také snižovat hladinu cukru v krvi, díky čemuž je prospěšná v boji s cukrovkou.

Na čaj z goji si připravte jednu čajovou lžičku sušených plodů, kterou zalijte 250 ml horké vody a nechte zhruba 15 minut louhovat. Goji lze také konzumovat samostatně, často se přidává do kaší, jogurtů nebo dezertů.

Brusnice brusina

Brusinka je již dlouhé roky považována za superpotravinu. Je typická hustým rozvětvením, malými zelenými lístky a výrazně červenými plody.

Hlavní účinná látka v brusince se nazývá arbutin a patří mezi glykosidy. I díky ní brusinka výrazně podporuje léčbu při zánětu močového ústrojí. Pomáhá také při léčbě s prostatou.

Brusinka je antioxidant, přispívá tak ke zlepšování imunity. Využít ji lze při hubnutí, je prospěšná i snižováním hladiny cukru v krvi.

Brusinky se jí čerstvé i sušené, často se z nich vyrábějí kapsle. Na výrobu čaje si připravte 20 g sušených lístků a 50 dcl horké vody. Nechte 15 minut louhovat. Druhá varianta čaje se kromě 750 ml horké vody skládá z 5 polévkových lžic čerstvých (případně sušených) plodů, 30 g třtinového cukru a jednoho nakrájeného jablka.

Rakytník

Celý keř rakytníku obsahuje více než 200 bioaktivních látek. Jeho pěstování na okrasu, které je velmi časté, tak zdaleka naplno nevyužívá jeho potenciál. Byť je jeho správné pěstování o trochu náročnější než v případě předchozích dvou rostlin, účinky rakytníku vám tu snahu vynahradí.

Rakytník je velmi bohatý na vitamín C. Už jen jedna bobule dokáže pokrýt jeho celý doporučený denní příjem. Dále se v rakytníku nachází i vitamíny skupin B, D a E. Užívá se pro zvýšení koncentrace a zlepšení paměti.

Rakytník má silné antibakteriální účinky, podporuje imunitu, trávení a rekonvalescenci. Používá se rovněž při detoxikaci organismu. Dlouhodobě prospívá srdci a cévám. Udržuje totiž ideální hladinu cholesterolu, zlepšuje krevní tlak a zlepšuje tak krevní oběh.

Čaj z rakytníku si připravíte za pomoci dvou polévkových lžic čerstvých plodů a 250 ml vody. Tyto ingredience spolu po dobu 5 minut povařte v hrnci. Můžete si připravit i čaj z lístků a výhonků. Na něj jich budete potřebovat jednu lžičku a 250 ml vody. Opět spolu povařte.

Související příspěvky

Pomocníci v boji s nástrahami zimních dní

majda

Moderní fitness centrum v Brně vás nadchne svou komplexností

redakce

Kvasinkové rekordy

majda