8.8 C
Prague
19.4.2021
MaxiMagazín

Pronájem bytu může výrazně oživit rodinný rozpočet. Jak nešlápnout vedle?

Nemovitosti byly, jsou a budou jednou ze stabilních forem investic. I za aktuální situace tak stále dochází k odkupu nemovitostí za cílem pronájmu. Ten ovšem není vždy procházka růžovým sadem a majitelům nemovitostí může přidělat nejednu vrásku. Co jsou ty nejčastější problémy, kterým můžete čelit a jak se jim lze vyhnout?

Nájemníci

Nájemníci, jejich shánění a komunikace s nimi. Tato problematika by pravděpodobně vydala na samostatnou kapitolu a asi každý majitel nemovitosti vám potvrdí, že může být celý proces shánění nájemníků poměrně vyčerpávající. Přitom si ho většina lidí představuje jednoduše s inzerátem na začátku a podpisem nájemní smlouvy na konci. Po inzerátu však následuje komunikace s potenciálními zájemci, osobní prohlídky a prověřování těch pár šťastlivců, o kterých vážně uvažujete. „Zájem v Čechách o nájemní byty je stále obrovský a v některých lokalitách není výjimkou, že se na jeden byt ozvou i desítky zájemců. Se všemi je nutné komunikovat, ať už po telefonu, po e-mailu a s některými pak i osobně na prohlídkách bytu. To samo o sobě zabere poměrně dost času, tento krok ale jednoduše není jak přeskočit,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která se mj. zabývá i profesionální správou nemovitostí. Zevrubná komunikace se zájemci má podle Novotného své opodstatnění. Kromě toho, že vám pomůže i intuitivně odlišit seriózní zájemce od těch méně seriózních, ušetří případné problémy v budoucnu. „Každý vlastník nemovitosti si může stanovit, co je pro něj přípustné a co nikoli a stejně tak se může rozhodnout o tom, komu byt či dům pronajme. Proto vždy každého zájemce prověřujeme jednak v registru dlužníků a jednak od nich i požadujeme reference od předchozího pronajímatele. Díky tomu máme jistotu, že v bytě nebude někdo, kdo dříve nájemné neplatil nebo třeba byt demoloval,“ vysvětluje Novotný.

Administrativa a byrokracie

Časově náročnou záležitostí při pronajímání nemovitosti jsou i nutné administrativní kroky a s nimi spojená byrokracie. Řeč je o komunikaci s SVJ, přepisu energií, komunikaci s úřady apod. Zapomínat však nelze ani na ten nejdůležitější právní dokument ze všech, kterým je v tomto případě nájemní smlouva. Ta musí být připravená pečlivě a musí obsahovat všechny náležitosti. „Administrativní kroky spojené s pronájmem nemovitosti nelze podceňovat. Jedna malá chyba v nájemní smlouvě už může způsobit spoustu nepříjemnosti. Je tak potřeba se tomu věnovat nebo nechat nájemní smlouvy připravit profesionálem,“ doplňuje David Novotný.

Údržba nemovitosti

Za vlastníkem jde i většina oprav a pravidelná údržba. To ovšem často znamená nejprve vykomunikovat, co je v nemovitosti za problém, poté sehnat někoho na opravu a nakonec to samozřejmě i zaplatit. Opomenout také nelze pravidelné revize a standardní údržbu. Řešením však může být profesionální správa nemovitosti, jejíž součástí je často právě i údržba a další opravy. „Pokud si od nás někdo nechá spravovat nemovitost, zpravidla děláme úplně všechno. Nemovitost inzerujeme, nájemníky prověřujeme, komunikujeme s nimi i s úřady a předně dovedeme zajistit veškeré nutné opravy. My fungujeme jako primární kontakt pro nájemce a vlastník nemovitosti jen inkasuje nájemné. Roky praxe nám navíc ukazují, že profesionálně spravované nemovitosti z dlouhodobého hlediska dosahují větší obsazenosti, a tak lze říct, že si na sebe v drtivém procentu případů tato sužba vydělá sama,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates International.

Související příspěvky

Pořádný úklid pěkně od podlahy

redakce

Udělejte si konečně pořádek ve výběru vysavačů

Veronika

Krb do nízkoenergetického či pasivního domu

majda