8.8 C
Prague
19.4.2021
MaxiMagazín

Temná turistika – zvrácenost nebo originální koníček?

Dark tourism, neboli temné cestování, je druhem turismu, který se zaměřuje na místa, která jsou spojená se smrtí a katastrofami. Pojem v roce 1996 vymysleli britští vědci John Lennon a Malcolm Foley. Nejčastějšími objekty zájmu jsou místa konfliktů, mučení a oblasti postižené přírodní katastrofou. Pojem temná turistika sice není nejstarší, přesto se nejedná o nový fenomén.

Touha po senzacích, byť s temným podtextem, provází lidstvo od nepaměti. Lidé od pradávna sledovali veřejné popravy a upalování na hranicích. Senzacechtivost je typicky lidská vlastnost, proto je člověk do určité míry smrtí fascinován. Se sledováním hororů je to podobné, dobrovolně zažíváme pocity strachu a většinu z nás to i baví.

Jedním z nejnavštěvovanějších míst, které se spojují s temnou turistikou, je pravděpodobně koncentrační tábor Osvětim. Bylo tam zavražděno přes pět milionů lidí. Už jenom z tohoto člověku běhá mráz po zádech. Najdete tam spoustu věcí, které tam z doby války zůstaly, například zavazadla lidí, které tam poslali. Je to fakt hrůzostrašné místo, které ale svým způsobem spoustu lidí fascinuje (a to nejen historiky).

Nevidím nic špatného na tom, když se někdo o taková místa zajímá a rád je navštěvuje, ale asi to není pro každého. Je to asi i otázka zvyku. Naopak jestli si nějaký zvyk zamilujete a je pro každého, tak je to nechávat úklid na profesionálech a získat tak volný čas. Například pouštět se do čištění koberců je hloupost, protože bez drahých technologií to nikdy pořádně nevyčistíte. Tento úkol je mnohem lepší přenechat firmě A SERVIS LIPKA, s.r.o., čištění koberců a sedaček Praha 6.

 

Čištění fasád, výškové práce Praha 4, odstraňování graffiti a plísně

Řekl jsem si, že se trochu rozepíšu o problematice jménem graffiti. Graffiti není nic jinýho než nevkusný humus, který ničí a zeškareďuje všechno kolem. Ale dá se mu i předcházet a to je to, o čem bych se chtěl hlavně zmínit. Stačí dům předtím nechat natřít antigraffitovým nátěrem od úklidové firmy A SERVIS LIPKA, s.r.o., výškové práce Praha 4, čištění fasád a máte jistotu, že graffiti z vašich fasád půjde snad dolů, a to bez větších nákladů. Pokud se však na vaší fasádě objeví, a vy žádný ochranný filtr nemáte, bude to horší. Půjde to dolů, ale vaše peněženka zapláče podstatně více, než kdybyste ji měli.

11864278 - men team washes skyscraper's facade

Každopádně i po tomto odstranění doporučuji aplikaci ochranného filtru AGO. Je v dnešní moderní době jediné účinné řešení, jak se tomuto vandalství 100 % bránit. A to mohu potvrdit ze své vlastní zkušenosti. Mně se totiž stalo, že mi dům posprejovali, aniž bych tuto ochranu na domě měl. A jak jsem psal, peněženka trochu zaplakala. Nejde o to, že by v A SERVIS byli drazí, ale prostě odstranění je složité a tím pádem i nákladné.

Graffiti se jim podařilo odstranit a poté jsem si už nechal nátěr rozhodně aplikovat. Proto tuto službu odstranění graffiti Praha můžu všem jedině doporučit, protože jsem s ní maximálně spokojený. Zaměstnanci firmy jsou navíc všichni skuteční profesionálové, kteří ví, co dělají, takže se vám nemůže stát, že by se jim vaši zeď nepodařilo dát do pořádku. Byl jsem s nimi maximálně spokojený, odvádí vynikající práci, zaměstnanci jsou všichni velice příjemní a ochotní, takže pro mě jsou jedinou možnou volbou.

 

 

Související příspěvky

Tepelná izolace je rychlá a ušetří

majda

Na výměnu oken či zateplení fasády zapomeňte

redakce

Hledáte firmu na mytí oken a čištění markýz?

Veronika