15.8 C
Prague
31.5.2023
MaxiMagazín

Ubývá nebo přibývá krádeží aut?

V poslední době se hned z několika míst světa dozvídáme o růstu počtu ukradených aut, který přichází po létech postupného poklesu. Čím je to způsobeno? Aktuální české statistiky nejsou moc příznivé. Na jaře tohoto roku vzrostl počet krádeží téměř o pětinu.Odcizeno bylo 97 152 automobilů, tedy o 19 % více, než za předešlých 12 měsíců. Počet vloupání do aut ve stejném období také vzrostl, a to o 8 % na 250 tisíc.

Pokles je přitom na první pohled to jediné, co dává smysl – však si vzpomeňte, jak vypadalo zabezpečení aut před 20 či 30 léty a jak vypadá dnes. Něco jako spojení pár kabelů po překonání zámku dveří ocelovým měřítkem je dnes u naprosté většiny aut nemyslitelné. Jak je tedy možné, že ukradených aut najednou tak rychle přibývá?

 

Policie, jednoduché zabezpečení či chytří zloději?

Policie pochopitelně říká, že za to může málo policistů, nebo mnoho vychytralých zlodějů, špatná politika a málo pracovních příležitostí. Je tomu skutečně tak? Čím je daný nárůst krádeží způsoben, to nikdo netuší, ale hlavní podezřelý je vesměs známý – rozmach systémů bezklíčového přístupu, tvrdí odborníci. Tento přístup je sice uživatelsky velmi pohodlný, ale také představuje velmi snadnou cestu, jak se zloděj může do auta vloupat či jej rovnou ukrást.

 

Princip je jednoduchý

Princip spočívá v tom, že zařízení za pár korun zesílí vyhledávací signál, kterým auto hledá klíč, a tak je klíč nalezen i na vzdálenost v řádu stovek metrů. Auto si prostě myslí, že klíč je v blízkosti, a tak se odemkne a umožní nastartování, i když za volant naskočil zloděj a nikoliv majitel s klíčem v kapse. Způsob je to rychlý, nenápadný a velmi efektivní, jak se přesvědčil i úřad, který ho zkoumal. Zloděj nepotřebuje vůbec nic dalšího, žádnou novou řídící jednotku. U auta či v něm nestráví víc než pár sekund.Je to tedy zároveň i způsob téměř nezjistitelný, pokud přímo na bezpečnostní kameře není zloděj vidět s malou krabičkou v rukou. Auto prostě zmizí bez známek násilného vniknutí.

My se musíme především zamyslet nad tím, jak vybrat správné zabezpečení našeho auta, rozhodně není od věci nechat si vyhotovit kvalitní autoklíče. Investujte rozhodně do těch nejlepších. Ale i oblíbený bezklíčový vstup může mít své mouchy.

 

Pozor na bezklíčový vstup

I česká policie se o tomto způsobu krádeží zmiňuje jako o rozšířeném, takže i u nás má smysl obezřetnost. Jediné účinné řešení je ovšem bezklíčový vstup nemít nebo zejména doma zavírat klíče od auta do nádob jako je hrnec či zabalit do alobalu, nebo jiné způsoby, které zlodějům nedovolí jeho signál „dotáhnout” až k vašemu vozu. Nebo vsadit i na jiné způsoby zabezpečení – alarm oddělený od standardního zamykání a odemykání vozu, mechanické zabezpečení.

Související příspěvky

Kia: CEED, Sportage, Rio a Stonic

redakce

Komfortní řízení díky autopotahům od Vopi

redakce

Nejlepší kamera do auta je ta, která při cestování pomáhá

redakce

1 komentář