4.4 C
Prague
8.5.2021
MaxiMagazín

Vyražte na hory, než je zasype sníh

Hory a lyžování jsou skvěle dohromady, ale nabízí i jiné využití, než jen zimní sporty. Konec léta a začátek podzimu je skvělý čas pro aktivní dovolenou ještě před tím, než napadne sníh.

Oblíbenou destinací pro aktivní sportovce i rodiny s dětmi v Nízkých Tatrách je okolí Chopoku, Jasná a Demänovská dolina. Krásná příroda, jeskyně i jezírka, příjemné ubytování i moderní sportovní možnosti. Vrchol Chopok je třetí nejvyšší horou Nízkých Tater, který nabízí panoramatický výhled na Vysoké Tatry, Liptov i údolí Hronu. Nahoru můžete vyjít buď po svých, nebo využít šestisedačkovou lanovku. Na kolem sto metrů dlouhém hřebenu se přes léto vše zelená a procházky po spleti turistických chodníků jsou pravým balzámem na duši.

Důvodů, proč strávit dovolenou zrovna zde, je ale mnohem víc, například jeskyně. V Demänovské dolině, která je součástí Národního parku Nízké Tatry, se nachází i mnoho jeskyní. Nejznámější je Demänovská ľadová jaskyňa, jedna z nejstarších jeskyní v Evropě. Otevřená je právě jen v letní sezóně, i tak se ale pořádně oblečte, v jeskyni je díky ledu trvalá teplota kolem 0 stupňů. Nemusíte cestou k ní trávit dlouhé hodiny, třeba apartmány Riverside se nachází pouhých 100m od jeskyně a tak si její krásy můžete užívat od rána do večera. O nic méně oblíbená je Demänovská jaskyňa Slobody, která návštěvníky ohromí obrovskými prostory v pěti poschodích a je otevřená celoročně.

Další zázrak přírody, tentokrát už na povrchu, na vás čeká ve výšce 1113 m n. m. a je jím ledovcové Vrbické pleso, největší přírodní jezero v Nízkých Tatrách. Pohodlně k němu dojdete pěšky od apartmánů Jasná za cca 20 minut a cestou si můžete odpočinout na lavičkách v lese a pokochat se výhledem na Nízké Tatry. Kolem jezera vede naučná stezka s informačními tabulemi, která zaujme i děti. Pro ty je pak v blízkosti jezera připravena ještě další atrakce, přírodní prolézačka ve tvaru ptáka.

A když ani po celém dni v přírodě nebudete cítit únavu, můžete vyrazit do blízkého aquaparku, který je největším na Slovensku a pro děti i dospělé nabízí mnoho atrakcí, tobogánů a vodních her. Ve vířivce pak můžete plánovat výlety a aktivity na další dny, a že jich je na výběr opravdu mnoho. Stěnolezectví, cyklistika, menší děti uvítají skákací hrad nebo bungee trampolínu, ty starší i s tatínky si zas rádi užijí adrenalin na mountain kárách. Navštívit můžete také symbolický hřbitov nebo muzeum lanovky Von Roll. Hory v zimě mají své kouzlo, ale v létě jsou ještě o kousek kouzelnější.

Související příspěvky

Co by měly obsahovat kvalitní granule

redakce

Káva jako celosvětově oblíbený nápoj

majda

Lepidlo herkules vám pomůže na všech frontách

majda