12.6 C
Prague
17.9.2021
MaxiMagazín

Začínáme s Arduino IDE a ESP 32

Jaký mikrokontrolér zvolit pro váš příští projekt? Většina lidí sáhne po Arduinu. Levném, snadno použitelném a velmi rozšířeném zařízení s velkorysým počtem I/O portů a několika analogovými vstupy. Arduino však není dokonalé a existují lepší alternativy.

Arduino spatřilo světlo světa v roce 2005, což je z hlediska technologií před opravdu dlouhou dobou. Je na čase prozkoumat modernější mikrokontroléry.

Seznamte se s ESP 32

ESP 32 je řada čipů vyráběných společností Expressif Systems v Šanghaji. Přišla jako vylepšení původního čipu ESP 8266, který však neměl moc dobrou anglickou dokumentaci, a proto se na západě nerozšířil. ESP 32 se naproti tomu stalo populárním velmi rychle. Nabízí Bluetooth i BLE, je schopen pracovat v režimu s extrémně nízkou spotřebou. Nabídne 2 rozhraní I2C, dvě I2S, tři UART, čtyři SPI kanály, až 18 12bitových analogově-digitálních převaděčů a mnoho dalšího. Kromě toho je k dispozici řada modulů pro ESP32, díky nimž můžete integrovat třeba malou video kameru či slot na microSD kartu.

Programování ESP 32

Mikrokontrolér ESP 32 lze programovat v mnoha různých vývojových prostředích, kód lze psát v C++ (jako pro Arduino) či v MicroPythonu. V začátku je určitě nejlepší volbou pro ESP 32 Arduino IDE. Je plošně rozšířené a jednoduché, pokud jste navíc někdy v minulosti pracovali s deskou Arduino, už se v něm dobře vyznáte. A jak ESP 32 přidat do Arduino IDE?

  1. Otevřete Arduino IDE a vyberte v menu File.
  2. Klikněte na záložku Preferences.
  3. Najděte textbox s popisem „Additional Boards Manager URLs“.
  4. Pokud už v něm je nějaký obsah, přidejte za něj čárku a vložte odkaz https://raw.githubusercontent.com/espressif/arduino-esp32/gh-pages/package_esp32_index.json. Jestli zde žádný obsah není, vložte tento odkaz.
  5. Tlačítkem OK uložte nastavení.

Pánové v Espressif pro vás totiž celou záležitost zjednodušili, načtením .json souboru se Arduino IDE dozví veškeré potřebné informace pro nastavení.

Pak už jen v menu desek vyberete esp32 by Espressif Systems a je hotovo. Následně si můžete prostudovat Arduino návody a vybrat si, do jakého projektu se pustíte.

Související příspěvky

Klíčovou osobou pro oblast energetiky je v investiční skupině DRFG Pavel Svoreň

redakce

Chcete si koupit bezdrátová sluchátka? Podívejte se na srovnání AirPods 2 a AirPods Pro

redakce

Střih na míru s Orava VS-412

redakce