4.4 C
Prague
8.5.2021
MaxiMagazín

4 způsoby recyklace, které pomáhají

Šokujícím zjištěním v minulých letech bylo, že Česká republika vyprodukuje okolo 30 milionů tun odpadu ročně. V přepočtu to tedy dělá necelé tři tuny na jednoho občana. Dovedete si představit, jak velké množství odpadků to je? Pokud chcete toto číslo snížit, zajímejte se o recyklaci, která je ideálním krokem, jak pomáhat a snížit zatížení naší i země i celé planety.

 

1) Recyklace oblečení

Zajímejte se o recyklaci textilu. Určitě si každý všiml, že kromě jiných kontejnerů, existují také kontejnery na oblečení. Do nich můžete umístit dokonce i obuv, kterou už nenosíte, je vám malá nebo se vám už nelíbí. Z oblečení pak jakékoliv kousky, ovšem čistého, neděravého, nesepraného ani nijak jinak poškozeného oděvu. Do textilního kontejneru odložíte i doplňky, konkrétně kabelky, tašky, ale i látkové hračky nebo polštáře. Recyklovat můžete bytový textil, záclony, ložní prádlo i nepoužívané látky a příze. Oblečení můžete vytřídit při očistě šatníku a zbavit se kousků, které vám jen zbytečně zabírají místo ve skříni. Uvidíte, že se vám díky recyklaci textilu bude najednou lépe každé ráno oblékat, budete mít víc místa a zároveň dobrý pocit, že pomáháte těm, kteří to potřebují.

 

2) Recyklace papíru

Přemýšleli jste někdy, kolik papíru popíšete třeba za týden? Všimli jste si, že z obchodů začínají mizet klasické igelitky a nahrazují je papírové tašky? Právě tyto tašky jsou vyrobeny z recyklovatelného papíru a tvoří tak koloběh, který pomáhá chránit planetu a zmírňuje využívání stromů. Někteří lidé třídí odpad a papír poté pálí na zahradě. Přínosnějším způsobem je využít kontejnerů na papír a vracet jej tak zpět ke zpracování. Do těchto kontejnerů na papír můžete dát i krabice, lepenku a papírové obaly, například z potravin.

 

3) Recyklace plastů

Jedním z největších problémů, co se týče odpadů, jsou v současné době plasty. Recyklace a třídění plastů umožňuje alespoň částečně zmírnit následky toho, jak velké množství plastů se vyrábí, na co všechno jsou použity a že se v přírodě nerozloží. Pokud vás toto téma nezajímá a myslíte si, že plasty naší planetě neškodí, zkuste se podívat na dokument o kosatkách, velrybách a dalších živočiších, kteří žijí ve vodě. Budete nemile překvapeni, jak jsou jejich orgány zaneseny plastovými odpadky a mnohdy právě na to zvířata umírají. Začněte s plasty bojovat již dnes, pořiďte si látkové sáčky na potraviny a dejte igelitkám a sáčkům sbohem.

 

4) Recyklace starých věcí

Kromě oblečení a textilu můžete recyklovat i jiné starší věci a navrátit jim nový život. Existují kontejnery na nefunkční elektrické spotřebiče. Ty bývají často použity na součástky do jiných spotřebičů, opravovány a poskytovány těm, co to potřebují nebo je můžete vidět v muzeu jako exponáty. Některé ze starších spotřebičů a jiného vybavení domu nebo bytu můžete zanést do bazaru nebo prodat na bleším trhu. Věci, které již nepotřebujete, třeba někdo jiný zrovna hledá a ocení.

Související příspěvky

Bezlepkové pečení pro každého

majda

Víme, kde mají velké skladové zásoby nástrojů pro obrábění kovů

redakce

Alifea s.r.o. a její kořeny

redakce