4.3 C
Prague
20.4.2024
MaxiMagazín

5 způsobů, jak se obejít bez ropy

Někdo dává ropě třicet let, někdo více než dvojnásobek. Jisté je, že jednou dojde. V té době bychom se bez ní už ale dávno měli obejít. Kromě rizika vyčerpání zásob s sebou její užívání nese klimatické změny, které stojí za extrémními letními vedry u nás, táním ledovců v Arktidě i hladomorem v Africe. Na nápravě globální situace se přitom můžete podílet i vy. Třeba tím, že přesedláte na některý z alternativních způsobů dopravy.

 

1. Jezděte autem na elektřinu

Za první čtvrtletí roku 2017 se u nás prodalo 88 automobilů na elektrický pohon, což je dvojnásobný stav oproti prvním třem měsícům loňského roku. Ačkoliv statistiky táhnou hlavně prodeje firemních vozů, počáteční skepse postupně opadá také u široké veřejnosti.

Důvodem jsou unikátní jízdní vlastnosti, tichý chod bez zápachu i nízké náklady na provoz. Kilometr jízdy stojí kolem 40 haléřů. Nejlevnější elektromobily přitom pořídíte už za základní cenu kolem 600 000 Kč a často kritizovaná dojezdová vzdálenost se s novými modely také stále zvyšuje.

 

2. Přibližte se na elektroběžce

Praktickým řešením pro rychlý pohyb po městě i na víkendové cesty do přírody jsou elektrokola a elektroskútry, které jsou opatřeny elektrickým motorkem. Rozdíl mezi nimi je v tom, že motoru na elektrokole navíc asistujete poháněním pedály. Elektrokola nemusí nutně být výrazně dražší než kola běžná, na jednorázové výlety po České republice si navíc svůj dopravní prostředek půjčíte v celé řadě půjčoven elektrokol a elektroskútrů.

Spíše městským prostředkem přibližování ve jménu ekologie jsou elektroběžky. S těmi se dá jezdit i po chodníku, hustým městským provozem se přitom propletete rychlostí až 35 km/h.

 

3. Využívejte sdílených kol

V některých evropských metropolích není bike sharing nic nového pod sluncem. Třeba v Paříži je k dispozici asi 1 800 stanic s bicykly dostupnými 24 hodin denně. V Kodani pro změnu funguje moderní chytrý systém elektrokol, opatřených tabletem s navigací a možností přihlásit se na vlastní uživatelský účet.

Proč u nás podobné služby na svůj boom teprve čekají, si možná domyslíte. Růžová kola, která mají svou barvou odradit zloděje, se v letošním roce dají vypůjčit za cenu MHD v Praze, Brně a dalších pěti městech. Nejstarším projektem jsou ale půjčovny ČD Bike od Českých drah. Jejich kola je možné půjčovat a vracet na více než stovce železničních stanic.

 

4. Zkuste carsharing

Také carsharing na větší rozmach u nás stále čeká. Systém funguje na půjčování sdílených automobilů, které si online zarezervujete a vyzvednete na určeném místě. Tam je po ukončení jízdy opět vrátíte.

Náklady na jízdu jsou srovnatelné s těmi u vlastního automobilu, navíc nemáte na starosti ani výdaje za jeho nákup nebo servis. Kromě životního prostředí šetří sdílení automobilů také parkovací místa v centrech měst. Na druhou stranu má u nás služba stále ještě rezervu v dostupnosti vozů.

 

5. Dojděte tam po svých

Vůbec nejlevnějším způsobem dopravy na kratší vzdálenosti tak zůstává chůze. Ta je tou vůbec nejpřirozenější a nejzdravější možností, jak se pohybovat a přitom trávit čas na čerstvém vzduchu. Otázkou je, jestli nám právě ten kvůli nepřestávajícímu nadužívání fosilních paliv časem nezačne úplně scházet. Odpověď má ve svých rukách každý z nás.

Zdroj: pixabay.com

Spalováním fosilních paliv máme na společnost mnohem větší vliv, než si možná jsme ochotni připustit.

Zdroj: wikimedia.org

Bike sharing v Paříži – to je systém Vélib s více než 20 000 koly na 1 800 stanicích.

Související příspěvky

Praha 10 nabízí prestižní pneuservis

redakce

Top sedm vychytávek do auta, bez kterých se neobejdete

redakce

Při ztrátě klíčů od auta neztrácejte hlavu

redakce