-0.6 C
Prague
2.12.2020

Relé nejen v automobilovém průmyslu

Relé je elektronická součástka, která se používá ve spoustě odvětví. Jedním z nich je i automobilismus. Relé najdete v osobních automobilech, dodávkách, ale třeba i v lodích. Mají tam různé úkoly, podílejí se například na tom, že vám svítí přední světla.

Relé fungují na principu elektromagnetismu. V podstatě jde o cívku, která se stává magnetem, když do ní vtéká proud. Toho se využívá například pro spínání obvodu.

 

Nejčastěji spínají obvody

Relé si vystačí s malým proudem, ovšem dokáže spínat i obvody s proudem několikanásobně vyšším. V autě se to týká například světlometů, které potřebují typicky velký proud. Pomocí relé ho i dostanou.

 

Umí aktivovat více obvodů najednou

Prozradili jsme si, že relé umí vypínat a zapínat obvody. Ono jich však dokáže sepnout či přerušit několik najednou. Jednoduchým příkladem použití v autě je centrální zamykání. Stisknete jedno tlačítko a způsobíte tím zamknutí či odemknutí zámků všech dveří.

 

Provádí logické funkce

Pro provádění logických funkcí se používají spíš hotové elektronické moduly, ale jsou situace, kdy chcete použít relé. Jde zejména o finanční úsporu, jsou levnější než celé hotové logické členy. Někteří automobiloví nadšenci si je navíc instalují jen tak pro zábavu. Použít se mohou třeba pro časové ovládání stěračů.

 

Šetří vám peníze

Komponenty, jež umí pracovat s vysokým proudem, jsou drahé. Ty, co si poradí jen s nízkým proudem, jsou mnohem levnější. Když využijete relé, můžete instalaci silnoproudých prvků omezit na minimum a ušetříte.

 

Kolik relé v autě máte?

Typické auto obsahuje až 20 relé, například v Octavii najdete relé 109. Samotná tato součástka je poměrně levnou záležitostí, stojí několik desítek korun. Jen si musíte ve správnou chvíli uvědomit, že důvodem, proč něco v autě nefunguje, by mohlo být právě tohle. Pak na nic nečekejte a rovnou si nové relé objednejte třeba v e-shopu TME.eu. Najdete tam relé 230V a spoustu jiných, nejen těch automobilových.

Související příspěvky

Nejčastější chyby při přezouvání pneumatik – děláte je také?

majda

Crashtesty – Škoda Superb má pět poctivých hvězdiček

redakce

Nejlepší kamera do auta je ta, která při cestování pomáhá

redakce