4.9 C
Prague
20.4.2024
MaxiMagazín

Apple Museum v Praze neláká návštěvníky jen na cennosti, zaujímá i svou filosofií

Před několika měsíci se v pražské Pop Art Gallery otevřela největší soukromá sbírka produktů značky Apple. Ta na vystavené kousky láká nejen obyvatele hlavního města a přilehlého okolí, ale též české a zahraniční turisty. Co všechno v této unikátní expozici můžete vidět?

 

Apple Museum Prague

472 exponátů, 767 m 2 výstavní plochy, originální produkty značky Apple. To je Apple Museum v Praze. Sbírka, která vznikla, aby lidem ukázala, co všechno obnášel rozvoj jedné z nejdiskutovanějších společností současnosti. „Jde o místo, kde se jablíčkář cítí jako v nebi. Místo, kde člověk potká historii, která změnila svět.“, sděluje na sociální síti své poznatky z návštěvy expozice pan Miroslav. A není jediný, kdo je touto unikátní kolekcí nadšen. „Exponáty jsou určeny fanouškům Apple, ale zároveň i těm, kteří dokáží ocenit silný příběh. Šlo nám o to, abychom lidem přiblížili, jak vlastně Steve Jobs přemýšlel, jak se mu povedlo změnit svět techniky a co vlastně znamenalo jeho pověstné ‚Think different‘.“, vysvětluje Lukáš Hrudička z Apple Museum.

Při realizaci projektu byl kladen důraz na použití kvalitních materiálů, čistotu a jednoduchost výstavních prostor v historickém interiéru tak, aby vše korespondovalo s filosofií společnosti Apple. Nejsou to tedy jen vystavené produkty, které návštěvníky zaujmou. I ty jsou ale pokladem pro obdivovatele moderních technologií. Naleznete zde nejhodnotnější a nejkomplexnější sbírku počítačů od roku 1976 až do 2012 a další nejrůznější předměty společností Apple, Pixar a Next. Třešničkou na dortu je bezpochyby vůbec první Macintosh z roku 1984, který byl uveden na trh. Ten jako první počítač popularizoval grafické uživatelské rozhraní. „Není tajemstvím, že právě při výrobě prvního Macu a také jeho předchůdců docházelo k rozporům mezi Jobsem a vedením společnosti. Jobs byl velmi tvrdohlavý a prim u něj hrál především design. I to byl důvod toho, že například model Apple III byl velmi poruchový.“, dodává Lukáš Hrudička.

Jobs byl následně v roce 1985 kvůli svým sporům vyhozen a celá společnost začala být válcována Microsoftem. Po Jobsově slavném comebacku v roce 1997 však začal Apple znovu prosperovat a o dalších deset let později slavil nebývalé úspěchy se svými mobilními zařízeními. I ty jsou v Apple Museum k vidění.

Jak ale již bylo řečeno, nejsou to jen produkty, které lákají návštěvníky. Součástí expozice je i bistro Steven´s food, kde naleznete nápoje pouze z prověřených surovin. Bistro se řídí zásadami frutariánství a nabízí tak zákazníkům možnost nahlédnout do Jobsových stravovacích návyků. Veškerý výtěžek je navíc věnován na nadační účely, a to především lidem po traumatických nehodách, kteří mají částečnou nebo trvalou ztrátu pohyblivosti. Výstava tak není jen pro majitele výrobků z Apple rodiny, ale též pro ty, kteří jsou fascinováni příběhem jednoho z největších vizionářů všech dob.

Související příspěvky

Zápach z úst – zbavte se jej přírodní cestou!

redakce

Detox aneb připravte se na jaro

majda

TOUŽÍTE PO SVĚŽÍM A LÉČIVÉM VZDUCHU U VÁS DOMA? ŘEŠENÍM JE AROMA DIFUZÉR

redakce