4.4 C
Prague
8.5.2021
MaxiMagazín

Češi a chalupaření – proč toto spojení patří k sobě?

Léto už doslova klepe a spolu s ním také oblíbený čas prázdnin a dovolených. Stále více Čechů však na místo cesty do zahraničí a přeplněných turistických letovisek upřednostňuje klid a ticho na chalupě někde uprostřed tuzemské přírody. Ostatně, náš národ je chalupařením přímo proslulý. Proč se těší takové oblibě?

 

Historické kořeny

Záliba v druhých domovech Čechů sahá daleko do historie. Datovat ji můžeme do 19. Století, kdy došlo k rozvoji měst a průmyslové výroby, která zhoršovala životní prostředí. Tehdy si však mohli takové venkovské sídlo dovolit jen ti majetnější, tedy vyšší střední vrstva. Velký boom chataření tak, jak ho známe dnes, nastal až v meziválečném období, kdy lidé najednou zatoužili trávit svůj volný čas v přírodě a tak si začali stavět první chatky.

 

Finance

Vlastní chata se stává výhodnou alternativou letní dovolené, znamená totiž nižší zátěž rodinného rozpočtu. Dovolená v tuzemsku navíc poskytuje celou řadu výhod – nemusíte nikam zdlouhavě a často i strastiplně cestovat, všechno je daleko jednodušší, odpadá jazyková bariéra, neplatíte za žádné předražené ubytování, ušetříte také za cestovní pojištění. Opomenout nesmíme ani faktor bezpečnosti. Prázdniny na chatě tak představují ideální místo pro rodiny s malými ratolestmi. Jejich rodiče jim navíc mohou ukázat, kde a jak trávili dříve čas oni.

 

Komfort

Chatky dříve a dnes se ale výrazně liší, v současnosti bývají daleko luxusnější a poskytují mnohem větší komfort. Elektřina, voda, plyn a internet patří ke standardnímu vybavení. Většina lidí v nich chce mít stejné vymoženosti jako doma – od televize přes rádio až po kávovar. Možná tak do jisté míry ztratily své dřívější kouzlo, ale na druhou stranu v nich lidé mohou trávit více času bez ohledu na počasí, tedy v létě, v zimě, a užívat si tady neomezeně svoje požitky a malé radosti. Vždyť dopřát si dobrou kávu někde na samotě u lesa, to je zážitek k nezaplacení.

 

Odpočinek

Zatímco dříve se jezdilo na chalupu spíše pracovat, dnes je to jinak, už dávno neznamenají jen dřinu. Kromě jejich zvelebování a obdělávání zahrádky, sem lidé stále více jezdí za odpočinkem. Slouží tak jako perfektní relaxace. Pozitivně působí na psychiku, dovolují totiž na chvíli uniknout z každodenní reality a všedního městského shonu. Pohodové dny tady můžete trávit lenošením na lehátku, s knížkou v ruce, procházkou okolní krajinou, houbařením, opékáním buřtů, večerním grilováním nebo třeba sezením na terase a popíjením vaší oblíbené čerstvé kávy. Záleží jenom na vás, jak budete dobíjet ztracenou energii vy!

Související příspěvky

Plánujete se vydat na cesty do zahraničí? Přečtěte si vše, co byste měli před odjezdem vědět

redakce

Synonymem pro jedinečnou dovolenou v Krkonoších je chalupa Roubalka

majda

Turistika jako nástroj pro odbourání stresu

redakce