14 C
Prague
18.5.2022
MaxiMagazín

Čím ozvláštnit jarní saláty?

Supermarkety nám celoročně nabízejí exotické ovoce, bobuloviny i zelené saláty. Přínos, který pro zdraví mají, je vlivem cestování, chemického ošetření i způsobu pěstování, je často diskutabilní. Pokud se však zajímáte o zdravou stravu, čerstvou zeleninu či nevšední chutě, pak vyrazte do lůna naší české přírody. Právě v ní se skrývá tolik pokladů. Obzvláště teď v začátcích jarního období.

Jarní byliny, které pomáhají k detoxikaci a vitalitě jsou především kopřiva, medvědí česnek či podběl. Jsou tady ale ještě i jiné, které vás možná překvapí. Pojďme si je představit!

Ptačinec žabinec

Máte rádi kukuřici? A víte, že tato nenápadná hojně plevelnatá rostlinka s drobnými lístečky právě tak chutná? Tak šup s ní do salátů. Sbírá se u mladých rostlinek celá nať i s lístky popřípadě květy tak, aby nebyla tuhá či suchá. Že jsme našli ten pravý ptačinec, poznáme tak, že narušíme-li opatrně stonek, zůstane uvnitř spojený jakoby gumičkou, nepřetrhne se. Tento ptačinec má právě nejlepší chuť a nejvíce cenných látek, jako jsou taniny, hořčiny, vitamín C, E a další látky. Je výborný na kožní problémy – ekzémy, akné, takže skvěle doplní naši péči o problematickou či aknózní pleť a vedle profi výrobků, jako je sérum na akné, či tonikum.

Fialka vonná

Typicky fialkové květy této rostlinky už se také objevují mezi listím či na loukách. Nejvíce vás nalákají svojí vůní. Čaj z této rostlinky vás překvapí modrou barvou. Sirup vám zase ukáže kouzlo, protože přidáte-li do výluhu z fialek a cukru citron, fialkové směs zrůžoví.

Fialku můžete spolu se sedmikráskou a plicníkem přidat do veselých ovocných salátů. V čem ale opravdu vynikají, jsou jako sladká tečka po obědě či ozdoba dortu.  Jak na ně? Květy namočte či lehce potřete rozšlehaným bílkem, obalte v cukru a nechejte proschnout. Takto zakonzervované vám vydrží až do zimy.

A co vám tato drobná kráska přinese? Málo kdo ví, že obsahuje kyselinu salicylovou, což je účinná látka acylpyrinu a díky ní má protirevmatické účinky. Tiší kašel, bolesti hlavy a navozuje lepší spánek.

Jarní byliny moudrá matka příroda vybavila svoji křehkostí a silou v syrové podobě, proto nejsou vždy vhodné k sušení. Berte je proto jako sezónní záležitost a užívejte si jich co nejvíce.

Související příspěvky

Darujte pod stromeček luxusní kosmetickou péči s viditelnými účinky

redakce

Respirátor FFP2 aneb jak se nejlépe chránit před onemocněním Covid-19

redakce

Aby to v ložnici zase klapalo

redakce