13.7 C
Prague
15.5.2024
MaxiMagazín

Zarudlý obličej i návaly, růžovka umí potrápit. Jak pečovat o postiženou pleť?

Růžovka. Název onemocnění, o kterém mnozí příliš nevědí, ale objevuje se často u dospělých žen. Začervenání pleti a hrbolky nejsou jedinými příznaky. Mezi symptomy se totiž řadí i vysoká citlivost na teplo, návaly a otoky, není neobvyklé ztluštění kůže.

Rosacea, jak se lékařsky růžovka označuje, patří mezi chronická kožní onemocnění a postihuje zejména oblast obličeje, tváře a okolí nosu. Bohužel na toto onemocnění neexistuje jasně daná léčba, ale projevy se mohou zmírňovat různými způsoby. Co dělat, když se objeví skvrny a rozšířené žilky na pleti?

Co je růžovka?

Růžovka se leckdy zaměňuje za běžné akné, ale tato záměna může zhoršit projevy. Při prvním zjištění, že se na tvářích objevují skvrny, začervenání nebo rozšířené žilky je vhodné navštívit kožního lékaře, který může předepsat některé konkrétní přípravky. Mezi doporučované medikamenty se řadí různé topické krémy nebo gely, současně může lékař rozhodnout o předepsání antibiotických mastí či přípravků s obsahem kyseliny azelaové. Tato kyselina se v poslední době používá v kosmetických přípravcích pro exfoliaci pleti a redukci pigmentových skvrn.

Regulace zánětu a bakterií

Kvůli častým zánětům, ke kterým dochází při růžovce, se může toto onemocnění zaměňovat za akné. Záněty a výskyt bakterií v pleti stav růžovky zhoršuje, proto může dermatolog někdy přistoupit k předepsání antibiotik podávaných perorálně. Při středně těžkém až těžkém postižení se totiž mohou na pokožce objevit hrbolky, případně puchýře. Dochází ke ztluštění kůže, což má dopad na psychiku ženy, ale k tomu je pokožka velmi citlivá na dotek, a hlavně teplotní výkyvy.

Kosmetika a laserové ošetření

U růžovky je třeba důsledně dodržovat hygienu a pleť se musí pravidelně ráno a večer ošetřovat vhodnými kosmetickými přípravky, které biologickou cestou redukují zarudnutí pleti a brání opětovnému vzniku začervenání, k tomu pokožku zklidňují. Výhodou speciální kosmetiky je, že vyhlazuje pleť a chrání ji před UV paprsky, protože vynikají ochranným faktorem SPF 30. V některých případech se může přistoupit rovněž k laserové léčbě, kdy se odstraňují v rámci terapie viditelné nebo vystouplé krevní cévy.

Pozor na teplo

Při růžovce se doporučuje změnit životní styl a důsledně dodržovat vhodný jídelníček obsahující dostatek vlákniny, vitamínu E a minerálů, zejména zinku, který zlepšuje stav pleti a působí protizánětlivě. Při růžovce je třeba se vzdát slunění, stav mohou zhoršit kořeněná jídla, rovněž pravidelné pití alkoholu. Pacienti s růžovkou se musí vyhýbat změnám teplot a chránit pokožku před vzplanutím pomocí ochranných prostředků. Nedoporučuje se návštěva sauny nebo parní komory, v zimě se může začervenání objevovat při příchodu z mrazivého ovzduší do teplé místnosti, proto se hodí pokožku zakrývat šátkem.

Související příspěvky

Zdravý styl života je dnes trendy

majda

Tipy jak předejít nadýmání

redakce

Žít zdravěji aneb jak konečně splnit novoroční předsevzetí

majda