5.4 C
Prague
4.12.2022
MaxiMagazín

Dekorační látky dají styl vaší chalupě

Chalupy už jsou dávno odzimovány a trávíme na nich minimálně víkendy. Kdo může, domluvil si home office a odjel z města. Vždyť na chalupě je prostě nejlépe. Pojďte si ji zútulnit krásným bytovým textilem.

Je jedno, jestli udržujeme chalupu ve starém hávu, nebo ji máme zařízenou moderněji. Útulnost ji vždy dá dokonalý bytový textil. Výhodou je, že nemusíte pátrat po tom hotovém. Jeho výběr je vždy omezenější. Vyberte si látky a textil si ušijte. Ušít závěsy, ubrus, polštářky i třeba sedáky je skutečně extrémně snadné a též rychlé. Vlastně dokážete za jedno odpoledne proměnit chalupu k nepoznání. Nakupte si krásné dekorační látky, oprašte šicí stroj a pusťte se do šití.

Dlouho jste nešili? Zkuste si to na staré látce

Než se pustíte do šití, nejdříve si prověřte, jak vám dlouho nepoužívaný stroj šije. Zkuste si pevnost nití, stroj případně promažte dle návodu. Pak zkuste stehy i na kouscích tkaniny, ze které budete šít. Je dobré zjistit, jak nastavit třeba napětí nití, aby nám látku netahalo.

Nezapomeňte, že určité tkaniny je dobré před šitím vysrážet. Tedy standardně vyprat a přežehlit. U některých může být uvedeno, že se nesráží, nebo že již tímto procesem prošly.

Jaké látky sluší českým chalupám a jak si je vybrat?

Hodně dekorací, to je hodně metrů látky. Největší žrouti jsou závěsy. I když na chalupách mnohdy tvoříme spíše menší a kratší závěsy, přesto spotřebují hodně materiálu. Nejlevnějším řešením jsou bavlněné látky. Výhodou je, že se nabízí v obrovském sortimentu. Pokud je někde potřebujete pevnější, zpevněte je třeba nažehlením vizelínu. E-shop Bytema.cz nabízí dokonce bavlněné látky ve vzájemně ladících sériích. Takovou je například série bavlněných látek Majolika v nádherně bílém provedení. Tyto se pak hodí i pro různé patchworkové aplikace. Nebo je prostře různě střídáte. Vizuálně je výsledek pestřejší, ale pořád dokonale sladěný. Vyzkoušet můžete i sérii Indiene či různé puntíkaté vzory.

Chalupám sluší všemožné květinové vzory. Levandule evokují provence styl, růže, tulipány či macešky jsou typické pro český venkov. Sortiment bavlněných látek je skutečně obrovský. Nezamilujte se do všech. Méně je více.

Neskutečná krása gobelínových látek

Pokud jste do dekoračních látek ochotni investovat více, vsaďte na gobelínové látky. Jde o pevnější vícegramážní tkaniny s nádhernými vzory připomínajícími gobelíny. Ty jako by byly pro chalupy doslova šité. I mezi nimi najdete kousky vhodné do vzájemných kombinací. Nechybí tematické potisky hodící se k období Vánoc, Velikonoc či jara obecně. Vyberete si letní motivy i tradičně oblíbený provence styl.

TIP: Podívejte se na novou kolekci Venkov v e-shopu Bytema.cz. Koupíte zde již hotový bytový textil i gobelínové látky.

Lněná nedbalost

Úžasné možnosti nabízí i len. Ten již sám o sobě evokuje prostředí českého venkova. Je přirozeně mačkavý, díky čemuž působí ležérně a přirozeně. Hodí se pro minimalistické bytové textilní dekorace, kde je dekorací již samotná hrubá lněná struktura. Přírodní barvy můžete vzájemně decentně kombinovat, nebo zůstat u šedého minimalismu. Zkuste třeba kombinovat petrolejovou, lila a šedozelenou.

Lněné látky koupíte i s dekorem. Nejkrásnější jsou ty, které vypadají, jako by byly malovány akvarelem. Kombinujte je s jednobarevnými látkami. Ke lnu se však hodí i různé kraječky s hrubší texturou. Nebojte se experimentovat i s nimi.

Len je nádherná přirozeně vypadající tkanina, která je sice dražší než bavlněné plátno, ale vypadá přirozeně, ležérně a českým chalupám skutečně sluší. Určitě se oplatí vsadit na kouzlo lněných látek. Chalupě dají ještě útulnější atmosféru a šarm starých časů. Hodí se opět na ubrusy, polštářky, sedáky i na závěsy.

Související příspěvky

Proč je betonová garáž správnou volbou?

majda

Pára se u vás doma postará o nečistoty i o viry a bakterie

redakce

Zkrášlete si svůj domov. Stačí jen chvilka.

majda