Jak správně topit dřevěnými briketami?

 

Lisované brikety z tvrdého dřeva jsou na území Evropy po dlouhou dobu velmi oblíbeným zdrojem tepelné energie. Není divu, jsou kompaktní a cenově nenáročné.

Tyto brikety jsou velmi odlišné od dřevěného uhlí, protože neobsahují velký obsah přidaných minerálů a uhlíkových látek. Ve srovnání s fosilními palivy produkují nízké emise skleníkových plynů, protože použité materiály jsou přirozenou součástí uhlíkového cyklu. Dřevěné brikety hoří pomalu, a proto se snižuje množství potřebného paliva. Pokud se s nimi navíc rozhodnete zatopit v krbových kamnech, vzduch ve vaší domácnosti nebude tak suchý, jako v případě použití ústředního topení, tudíž se vám bude i lépe dýchat. Abychom si jejich výhody užili co nejvíce, je dobré vědět, jak je správně využívat.

 

Jak efektivně topit dřevěnými briketami v krbových kamnech?

Je velmi důležité, aby vaše krbová kamna měla regulovatelný přívod vzduchu a komínovou klapku. Vše začneme tak, jak jsme zvyklí, tedy zatopíme. Nejlepším a nejefektivnějším způsobem pro tento krok je použití kombinace suchého dřeva, dřevěných třísek a podpalovače. Na samém začátku je také potřeba, aby dvířka byla mírně přivřena, teprve až se prohřeje komín, dvířka zavřeme. Pokud bychom to neudělali, hrozilo by, že briketa shoří rychleji a výhřevnost bude nízká. Kamna poté necháme zahřát na provozní teplotu společně s otevřeným přívodem vzduchu a otevřenou komínovou klapkou. Až se nám v kamnech vytvoří žhavé uhlíky, na řadu mohou přijít brikety. Jejich množství zvolíme v závislosti na velikosti kamen a samozřejmě musíme zohlednit i venkovní teplotu. Po přidání briket je nutné snížit přívod vzduchu a přivřít komínovou klapku. Tento krok způsobí, že se celkový průběh hoření výrazně zpomalí, a teplo nebude zbytečně utíkat. Aby vše probíhalo efektivně, musí se vám na spodku briket vytvořit žhavé uhlíky. Po zhruba hodině, až v kamnech budou pouze rozžhavené celé brikety, rozhrábneme je a v topení můžeme podle potřeby pokračovat.

 

Nešetřete, ušetříte

Na našem trhu se nachází velké množství firem, zabývající se výrobou a prodejem briket. Abyste měli záruku, že brikety budou splňovat vaše očekávání, je lepší si zjistit jejich původ a dát pozor na kvalitu. Až příliš levné brikety vám sice na krátkou dobu ušetří nějaké peníze, ale jejich doba hoření a výhřevnost nebude taková. Nakonec by totiž mohlo dojít k tomu, že dřevní pelety bude kupovat mnohem častěji, než kdybyste do nich zainvestovali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download