8.8 C
Prague
19.4.2021
MaxiMagazín

Dovolená autem – co obnáší?

Stále více Čechů vyráží na dovolenou po vlastní ose – autem. K moři se vydávají hlavně rodiny s malými dětmi, pro které tento způsob cestování přináší řadu výhod. Mohou s sebou zabalit vše potřebné a nehledět na váhové limity ani počet zavazadel, jako je tomu u leteckých společností, vyrazit kdykoli a kamkoli chtějí, klidně i do míst, kam turistické autobusy z Česka nejezdí. Navíc jsou v autě svým pánem – korigovat si mohou teplotu i větrání, místa i časy zastávek. A pokud připraví dostatek zábavy i pro ratolesti, pak s malými neposedy mnohahodinová jízda uteče jako nic.

 

Nepodceňte přípravu

Než se na cestu vydáte, pečlivě se ujistěte, že je vaše vozidlo v naprostém pořádku. I když jste zkušený řidič, mohlo by vás ledacos nepříjemně překvapit – přece jen, stát se může cokoli. Zkontrolujte stav provozních kapalin, tedy hladinu motorového oleje, chladicí i brzdovou kapalinu. Dále si ověřte, že tlak vzduchu v pneumatikách odpovídá předepsaným hodnotám. Zkontrolovat nezapomeňte ani rezervní kolo. Pohlídejte si také hloubku dezénu letních pneumatik, minimální hodnota činí 1,6 mm – v jednotlivých státech se však může lišit. Dejte si proto pozor.

 

Získejte potřebné informace

Dále si nastudujte pravidla zemí, kterými budete projíždět, ať už se jedná o povinné vybavení vozidla nebo povolenou rychlost. Vězte, že v některých státech se vám neposlušnost pořádně vymstí, na pokutách se tam totiž rozhodně nešetří. Může se vám tak lehce stát, že vás nakonec dovolená v kempu v Chorvatsku vyjde stejně, jako letecký pobyt na Maledivách. Rozhodně se vám vyplatí nechat si vůz pojistit. Havarijní pojištění vám pomůže, když se stanete účastníkem dopravní nehody, obětí krádeže nebo vandalismu.

 

Pozor na parkování

Jakmile dorazíte do vaší cílové destinace, budete muset vyřešit otázku parkování vašeho vozu. To bývá hlavně v plné letní sezoně podstatný problém, obzvlášť když máte ubytování, které vlastním parkovištěm nedisponuje. Snažte se nenechávat vozidlo nikde v bočních uličkách, kde hrozí nebezpečí vykradení. Pozor si dávejte na klíče od auta, abyste je neztratili nebo vám je někdo neodcizil. Pro všechny případy si sebou vezměte autoklíče náhradní. Budete se tak cítit jistěji a dovolenou si více užijete.

Související příspěvky

Moje okna myje spolehlivá úklidová firma. Mytí oken Praha

Veronika

Lze dát dohromady zábavu ve vířivce a nedotčenou divokou přírodu

majda

Odstraňování graffiti na mostku přes železniční trať, Praha

Veronika