5.6 C
Prague
4.12.2022
MaxiMagazín

Historie džín: Jak šly dějiny s nejpopulárnějšími kalhotami na světě

Patří-li některé kalhoty k opravdovým stálicím, jsou to právě džíny. V šatníku je má snad každý. Tohle jste však o nich možná netušili.

Kde se vzaly džíny

Džíny jsou patrně těmi nejpopulárnějšími kalhotami vůbec. Ačkoli se pravidelně mění střihy, které jsou aktuálně trendy, tento samotný kousek pravděpodobně nikdy nevyjde z módy. Na počátku své historie přitom tyto kalhoty měly daleko do pojmu, který bude intenzivně skloňován všemi módními magazíny.

Jako první přišel s těmito kalhotami Němec Levi Strauss, který založil společnost Levi Strauss & Co. Ta vznikla v Kalifornii v roce 1853. Kultovní džíny značky Levi’s, familiérně přezdívané Levisky, vyrábí dodnes.

Původně se jednalo o vysoce odolné kalhoty vyráběné z celtoviny, které sloužily zlatokopům. Ostatně právě tady má původ i nenápadná kapsička, kterou u džín najdeme. Ukládaly se do ní kapesní hodinky. Ty se ještě nenosily na ruce, ale byly upevněné na řetízku.

Džíny nebo texasky a proč jsou vlastně modré

V tehdejším Československu se kalhotám z džínoviny říkalo texasky. Bylo to díky další světové značce, konkrétně Lee. Ta měla kalhoty, která do místních končin dodávala, opatřeny nápisem US Blue Denim made in TEXAS.

Džíny máme zažité v modré barvě. Ačkoli se časem objevilo mnoho barevných variant, přesto právě modrou pokládáme za tu nejklasičtější. Ovšem Jacob Davis a Levi Strauss, kteří si dali modré džíny patentovat, je rozhodně nezamýšleli jako módní trend. Na modrém odstínu jednoduše jen nebyla tolik vidět špína a prach.

Kalhoty totiž primárně sloužily jako pracovní montérky. Čemuž odpovídala i cena: Prodávaly se za pouhý jeden dolar.

Kýženého modrého tón se na nich dosahovalo přírodním indigem pocházejícím ze stejnojmenné rostliny, dnes jej však již nahradily syntetické barvy. Ostatně indigo dalo džínám i jejich jméno. Název totiž pochází z francouzského označení barviva, které zní „bleu de Gênes“ neboli „janovská modř“.

Související příspěvky

Začínáme s prodlužováním vlasů

majda

White Pearl systém na bělení zubů 130ml

majda

Boty do sucha i do nepohody

redakce