18.8 C
Prague
5.8.2021
MaxiMagazín

Jak pečovat o své zlaté šperky?

Každý zakoupený šperk je nutno brát jako krásnou ozdobu a zároveň módní doplněk, který rozhodně nemá nekonečnou životnost. V průběhu nošení je třeba svým šperkům věnovat určitou péči, a tím jim prodloužit nejen dlouhověkost, ale i krásu a lesk. To platí především pro šperky, které nejsou určené ke každodennímu nošení. Pojďme se společně podívat, co dělat v různých situacích a jak si v takové chvíli pomoci nebo komplikacím předcházet?

 

Mechanické poškození šperku

K mechanickému poškození dochází celkem často v průběhu noci. Pokud patříte mezi ty, kteří šperky neodloží ani před spánkem, vystavujete se zbytečnému riziku. Podívejme se například na takové zlaté náušnice, kde pecky sundavat nemusíte, ovšem náušnice kruhy či takový zlatý náhrdelník nemusí se svým majitelem přežít ani svou první noc. Ukládejte proto své zlaté šperky do šperkovnice, která je vykládaná měkkým materiálem a vždy nabídne dokonalou ochranu před vnějšími vlivy.

 Největší zátěž je pak kladena na ty šperky, které jsou nošené především na rukou. Zlaté prsteny a rovněž zlaté náramky dostávají i během normálního dne pořádně zabrat. Při domácích pracích nebo například při okopávání záhonů na vlastní zahrádce své šperky rozhodně odložte. Omezíte tak působení nežádoucího tlaku a snížíte riziko poničení. Pozor si dejte i na saponáty a chemické přípravky, jejichž agresivita se nezastaví ani před drahým kovem a ponechá na něm viditelnou stopu nenávratného poškození.

 

Nežádoucí zčernání zlata a stříbra

Tento nežádoucí jev hrozí u většiny zlatých a stříbrných šperků. Kvalita drahého kovu v tom nehraje žádnou roli. Již výše zmíněné chemické prostředky, kosmetika, ale i parfémy mohou ovlivnit změnu barvy šperku. Další zcela běžnou příčinou je užívání léku a s tím spojené vysoké teploty a pocení. Růst prvních zoubků, který je doprovázen teplotami u dětí, často vyvolává změnu barvy háčku zlatých dětských náušnic.

 

Snadná cesta k nápravě

Nedoporučujeme čistit šperky leštícími pastami z běžně dostupných prodejen zaměřené na drogérii, nebo podle tzv. babských rad. Povrch šperku s velkou pravděpodobností rozleptáte. Nejlepší způsob a zároveň cesta k nápravě je návštěva zlatnictví, kde vám šperk mechanicky vyleští na speciálních leštících kotoučích a zlatnické pasty určené pro drahé kovy. Po dokončení této operace se šperk ponoří do ultrazvukové lázně s čpavkem a běžnou jarovou vodou. Díky tomu dojde k požadovanému odmaštění šperku a očištění od zbylých nečistot.

U stříbra a bílého zlata se využívá moderní metoda galvanického pokovení, neboli povrchová úprava rhodiem. Daný šperk je ponořen do připravené galvanické lázně, která ho dokáže rovnoměrně pokovit do vysokého kovového lesku. Po leštění i pokovení se zlatý šperk rozjasní do původních proporcí. Leštění dokáže udržet šperk v perfektní kondici a zároveň pomoct ve chvíli, kdy bojujete se změnou barvy. Metoda je vhodná pro všechny typy šperků.

Související příspěvky

Móda pro plnoštíhlé v pestrých barvách

Veronika

Šaty na chladné dny sluší i boubelkám

redakce

Vintage móda je stále in – pár vintage tipů

redakce