12.6 C
Prague
17.9.2021
MaxiMagazín

Jak rozumět cenám energií a platit méně

Zajímat se o to, co přesně na faktuře platíte, je základem finanční gramotnosti. Není to nic složitého, stačí jen překonat nastavení mysli, že cena energií je drahá pro všechny, a začít se aktivně zajímat o to, jak cenu za ně efektivně snížit při zachování stejné kvality služby. Většina Čechů zůstává mnoho let u stejného dodavatele energií, protože není schopna porovnat konkurenční nabídky. Jako první krok stačí porozumět tomu, z čeho se cena za elektřinu skládá – už jen to vám dodá při vyjednávání cen s energetiky sebevědomí.

Obzvláště Češi mají sklony házet všechny dodavatele energií na jednu hromadu s tím, že přecházet od jednoho k druhému je jako přecházet z deště pod okap. To není tak docela pravda, protože změna dodavatele, u kterého máte nevýhodné podmínky, opravdu může přinést pozitivní změnu a značnou finanční úsporu v řádu vyšších tisícovek ročně. A kromě toho také další výhody, které vám nový dodavatel může nabídnout jako bonus k odběru standardních služeb. Ceny energií, ať už elektřiny, či plynu, se skládají ze dvou hlavních složek – regulované a neregulované. Regulovanou složku neovlivní ani dodavatel, kdežto tu neregulovanou si určuje sám a často je to právě odrazem konkurenčního prostředí.

Z čeho se skládá cena elektřiny

V případě elektřiny neregulovaná složka činí zhruba 45 %. Regulovaná složka v sobě zahrnuje distribuční poplatky dle oblasti, poplatek za rezervovaný příkon za určité množství odebrané energie, příspěvek na výrobu z obnovitelných zdrojů energie, poplatek za systémové služby a poplatek operátorovi na trhu neboli příspěvek společnosti, která se stará o administrativu spojenou se změnou dodavatele. Naopak volná část se skládá z množství spotřebované silové elektřiny a měsíčního poplatku za správu odběrného místa, který se platí i v případě nulové spotřeby.

Z čeho se skládá cena plynu

Regulovaná část v sobě zahrnuje poplatky související s dodávkami plynu – to jsou především distribuční poplatky za skladování a dopravu zemního plynu a poplatek operátorovi trhu. Neregulovanou část si volí dodavatel, takže platíte za každou spotřebovanou kWh a hradíte měsíční poplatek za správu odběrného místa. Změnou dodavatele tedy můžete ušetřit nezanedbatelné peníze. Nahlédněte do svého posledního vyúčtování a podívejte se, kolik platíte. Stačí si online a na pár kliknutí z pohodlí domova porovnat ceny dalších dodavatelů. Žádné starosti spojené se změnou vás nečekají – větší část administrativy si vezme na svá bedra nový dodavatel.

Tuzemský dodavatel energií skýtá jistotu, nezávislost a výhodné podmínky

Dnes působí na českém trhu kromě dominantních hráčů i alternativní poskytovatelé energií, kteří umí nabídnout bezkonkurenční ceny. Přesto mnozí lidé zůstávají ze setrvačnosti u jednoho dodavatele a na energiích tak zbytečně přeplácí. LAMA energy dodává domácnostem elektřinu za výhodnou cenu již od roku 2012. Tuto cenu dokáže garantovat díky tomu, že část dodávek elektřina pokrývá z vlastní produkce v České republice, nebo výhodnou koupí plynu na energetických burzách v období, kdy je elektřina nejlevnější. Navíc jde o prověřeného a tradičního poskytovatele, který působí na trhu s energiemi od jeho úplného počátku.

Související příspěvky

Tři důvody, proč si zateplit půdu vašeho domu foukanou izolací!

majda

Vinylové podlahy PARADOR zkrášlí každou domácnost dřevěnými dekory

redakce

Jak provádět mytí výloh, čistění a renovace podlahy. Úklid po stavbě Praha

Veronika