-4.4 C
Prague
29.1.2023
MaxiMagazín

Jak se ochránit před podvody při investování do kryptoměn?

Investování do kryptoměn s sebou nese riziko už jenom kvůli jejich nestabilní ceně. K tomu se navíc přidává nebezpečí, že naletíte podvodníkům, kterých rozhodně není málo. Odhaduje se, že v roce 2021 podfukáři z lidí takto vylákali celkem 14 miliard amerických dolarů. Je proto důležité vědět, jak se před nimi ochránit.

Jak poznáte, že se jedná o scam?

Před jakoukoliv investicí do kryptoměn, zejména pokud se nejedná o ty známé jako jsou Bitcoin nebo Litecoin, je důležité si hledět varovných signálů, abyste nenaletěli.

Skepticismus je na místě v momentě, kdy jsou vám slibovány okamžité zisky nebo jste pobouzeni, abyste rekrutovali další investory. FTC (Federal Trade Commission) také varuje před investicemi, které vám garantují zisk nebo slibují velké výnosy bez nebo jen s vágním vysvětlením.

Podle The Wall Street Journal byste se měli zejména vyvarovat jakýmkoliv nabídkám, které obdržíte na sociálních sítích.

Podvodníci dokonce k podvodům využívají online seznamky a aplikace, kdy s druhým navážou romantický vztah a později z něj vylákají peníze se záminkou, že ví o lukrativní krypto investici.

Podle Investopedie se podvodníci také mohou vydávat za celebritu nebo jinou vlivnou osobnost jako například Elon Musk.

V poslední době se také rozmohly podvody spojené s decentralizovanými financemi (DeFi). Podvodníci vytvoří falešný token a jakmile je jeho cena dostatečně vysoko, vytáhnout co mohou a nechají token propadnout na dno. Tyto podvody se nazývají „rug pulls“. Možná si jeden takový pamatujete z minulého roku, kdy byl vytvořen falešný token se stejným jménem jako populární korejský seriál Squid Game.

Pokud jste si už díky obchodování něco vydělali, měli byste se také ujistit, že máte peníze uložené na bezpečném místě. K tomu vám poslouží například trezor na kryptoměny nebo hardwarová peněženka.

 

Související příspěvky

Pojištění odpovědnosti je v 21. století velmi populárním tématem

redakce

Půjčka na cokoliv se plně přizpůsobí potřebám vaší domácnosti

redakce

Cena zlata nemusí být vždy výhodná. Investujte do zlata, ale hlídejte si cenu

redakce