19.6 C
Prague
18.5.2022
MaxiMagazín

Jak zvolit výkon připojení?

Každá domácnost využívá různé inženýrské sítě, včetně poptávky po elektřině. Množství energie, kterou spotřebujeme, závisí na zařízeních, kterými je naše domácnost vybavena, a na frekvenci jejich používání. Vliv na to mají i členové domácnosti. Jsme schopni mít pod kontrolou nákup vhodných zařízení, seznámit se s jejich energetickou třídou a vybrat ty energeticky úsporné. Co je to výkon připojení?

Jaká je připojená zátěž?

Jakmile se rozhodneme pro nákup elektrozařízení, budeme nuceni odhadnout jejich celkovou kapacitu a informovat o tom distributora energie při podání žádosti o připojení k elektrické síti. Parametrem, který nás bude informovat o nejvyšší dovolené spotřebě energie udávané v kilowattech (kW) při používání zařízení, bude připojený výkon.

Z toho vyplývá, že záleží na počtu a výkonu jednotlivých elektrických zařízení v domě , a to jak těch, které již máme, tak těch, které plánujeme pořídit. Kapacita připojení objednaná v aplikaci by měla být z naší strany mírně nadhodnocena nad skutečnou poptávku, protože spolu s rychlým a neustálým rozvojem technologií se v našich domácnostech objevuje stále více moderních elektronických a elektrických zařízení. Vyhneme se tak podávání žádostí o dodatečné navýšení, není třeba montovat dodatečně třífázový dvoutarifní rozvaděč.

Připojená zátěž – rodinný dům

Jaký je výkon přípojky k domu? V případě přípojného výkonu rodinného domu se standardním osvětlením, připojením TV a domácích spotřebičů a třífázového elektroměru bude nejnižší hodnota výkonu cca 12 kW. Pokud se instalace rozšíří o elektrický sporák, zvýší se na cca 16 kW. V situaci, kdy je dům vytápěn elektřinou, nesmí být výkon menší než 25 kW a bude se zvětšovat s rostoucí plochou budovy.

Je důležité, aby distributor vždy přizpůsobil ochranu před elektroměrem připojené zátěži. Při překročení smluvní hodnoty tedy dochází k tzv. „vypálení pojistek“. Navštivte eshop SFOS, kde zakoupíte nejen nové pojistky. Zde se tedy dostáváme ke konceptu smluvní síly.

Smluvní síla

Je definována jako maximální výkon elektrických zařízení, pro který se distributor zavazuje dodávat energii v souladu s podepsanou smlouvou. Mělo by být známo, že nasmlouvaná kapacita nemůže být vyšší než hodnota kapacity připojení, což vyžaduje náležitě přizpůsobenou energetickou infrastrukturu.

Související příspěvky

Jak vybrat žehličku na vlasy?

redakce

Aktuálně prosperující společnost Kärcher se stala reklamním partnerem filmu „Mission: Impossible – Fallout“

redakce

Víte, jak se rychle zahřát?

redakce