16.1 C
Prague
5.8.2021
MaxiMagazín

Jaké druhy šroubů existují?

V průmyslových provozech, výrobních halách, ale i v řemeslných dílnách se používají různé druhy šroubů. Současný trh je vskutku rozmanitý, přičemž šrouby se rozdělují na několik kategorií, a to hlavně na šrouby a vruty. V následujících řádcích se na spojovací materiál podíváme podrobněji, abyste se v nepřeberné nabídce lépe vyznali.

 

Šrouby a jejich základní charakteristika

Šrouby jakožto mechanické součástky slouží ke spojování různých materiálů. Používají se i k sestavování mnohých zařízení a strojů. Při výběru šroubu se zaměřte zejména na průměr závitu, přičemž obecně platí, že vnější závit šroubu musí odpovídat vnitřnímu závitu otvoru. V České republice se používají hlavně metrické závity (M), ovšem narazíte také na anglosaské jednotky, tedy palce, ovšem v našich končinách jen opravdu výjimečně.

Jak vruty, tak i šrouby se skládají ze tří hlavních částí, a to závitu, dříku a hlavy. Právě hlava je velice důležitá, protože může být zápustná a nezápustná. První zmíněná varianta znamená, že se hlava sladí s povrchem a nijak nevyčnívá. Ještě se zaměřte na její tvar, jenž bývá válcový, šestihranný, kuželový a kulatý. Drážka je imbusová, čtvercová, křížová, pozidriv a torx, podle čehož je nezbytné zvolit i vhodný šroubovák. V neposlední řadě by vás měla zajímat třída pevnosti.

 

Kde šrouby a vruty koupit?

Existuje hned několik možností. Buď můžete zajít do kamenné prodejny někde ve vašem městě, hobby marketu, nebo se poohlédnout na internetu. Právě poslední zmíněná možnost je velice oblíbená, protože v e-shopech najdete všechny druhy šroubů, které existují. Nikam nemusíte chodit a potřebný spojovací materiál si vyberete v pohodlí svého domova.

 

Jaké šrouby se dají zakoupit?

Širokým sortimentem se pyšní internetový obchod TME, jenž prodává šrouby a vruty v mnoha rozpětích závitů a délek. Přijde si na své jak profesionální firma, tak i domácí kutil. V nabídce najdete jak metrické šrouby označené od M1 do M16, tak i šrouby palcové. Co se délky týče, každý šroub má uvedeno, jak je dlouhý, přičemž rozpětí se pohybuje od 2 do 260 milimetrů.

V portfoliu e-shopu TME nechybí ani závitové tyče, šrouby s okem a dorazové šrouby. Jelikož je k dispozici filtr, můžete si vybrat pouze to, co hledáte, abyste se neprodírali všemi nabízenými produkty.

U každého produktu máte vždy uvedené potřebné parametry i seznam norem, které daný šroub splňuje, například DIN 912 a podobně. V neposlední řadě si můžete zvolit, z jakého materiálu mají být šrouby a vruty vyrobené. Potřebujete nerezové, pozinkované, mosazné, nebo raději polyamidové varianty?

Spojovací materiál má opravdu bohaté využití a v průmyslovém světě se používá denně. Vsaďte na kvalitu, protože nejslabším článkem bývá vždy ten nejmenší prvek, jako jsou právě šrouby.

Související příspěvky

Pronájem nebo koupě CAD programu? Co je výhodnější?

redakce

Češi a chalupaření – proč toto spojení patří k sobě?

majda

Tipy na netradiční balení dárků

majda