5.4 C
Prague
4.12.2022
MaxiMagazín

Je káva škodlivá nebo prospívá zdraví?

Patříte k milovníkům kávy nebo se jí z jakéhokoliv důvodu vyhýbáte? Slyšeli jste už o tom, že káva prospívá zdraví nebo jste dosud znali jen mýty o její škodlivosti? Podívejte se s námi na vyvrácení těchto mýtů a konečně si dopřejte zasloužený hrnek voňavé kávy.

Jakou kávu vybrat

Kávu vybírejte vždy podle svých preferencí. Pokud máte raději jemnější druhy kávy, sáhněte po mleté nebo rozpustné kávě. Dáváte-li přednost silné chuti a aroma potěší vás zrnková káva. Vyzkoušejte také kávu v kapslích, kdy se dá u jednotlivých kávovarů nastavit intenzita kávy. Kávu zjemníte také přidáním mléka nebo smetany. Pro čistou chuť se doporučuje nepřidávat ani mléko ani cukr, abyste cítili a vnímali sytost chuti a každou její, i sebemenší, obměnu.

Co káva dělá s tělem

Je vědecky dokázáno, že kávu používají například kulturisté a další sportovci, aby zvýšili svůj výkon. To stejné platí u řidičů, kteří kávu vyhledávají hlavně na dlouhých a náročných cestách. Ve skutečnosti však na tělo nepůsobí káva jako taková, ale kofein, který je v ní obsažen. Proto se říká, že by se kávě měli vyhnout lidé s onemocněním srdce, vysokým tlakem a také děti.

Zdravotní účinky kávy

Kofein je však skvělým pomocníkem na hubnutí. Dokáže zrychlit metabolismus, podpořit spalování tuků a dodat potřebnou energii na cvičení. Pravidelná konzumace kávy dokáže pomáhá také nastartovat imunitní systém a má antioxidační účinky. Podobně jako čaj obsahuje látky, které stimulují mozek, trénují paměť a vy dokážete být mnohem výkonnější, včetně lepšího udržení pozornosti.

Škodlivost kávy

V menším množství se o kávě rozhodně nedá říct, že by byla škodlivá. Denně se doporučuje zhruba 2 až 3 šálky kávy, ale někteří lidé jsou schopni dát si i 5 až 6 hrnků kávy. V každém případě byste měli sami na sobě vysledovat, co s vámi káva dělá. Někdo nemůže už po jednom hrnku kávy usnout, jiný si může dát kávu i před spaním a klidně spát do rána. V mnoha případech si lidé po častém popíjení kávy zvyknou na určitou dávku kofeinu a bez kávy je může bolet hlava, nejsou schopni pracovat nebo mají problémy s velmi nízkým tlakem.

Pokud patříte mezi milovníky kávy, rozhodně s její konzumací nemusíte přestávat. Snažte se jen vypít denně rozumné množství kávy, abyste nebyli příliš závislí na kofeinu. Pokud vám káva nechutná, užijte si společenské akce i u hrnku kvalitního a chutného čaje.

Související příspěvky

Kam vyrazit v Česku na cyklovýlet

majda

Houpací koník by neměl chybět v žádném dětském pokoji

majda

Víte, jaké druhy zábavy nabízejí on-line casina?

majda